Na području grada Bijeljina živi oko 500 socijalno ugroženih stanovnika, koji žive na ivici egzistencije. Centru za socijalni rad – ustanovi koja brine o najugroženijim kategorijama stanovništva Grad Bijeljina duguje oko 450.000 maraka samo za troškove smještaja za 75 korisnika u 16 ustanova socijalne zaštite i domova u RS, FBiH i Srbiji.
U ovoj ustanovi ističu da su im ruke vezane jer Centar za socijalni rad posluje preko lokalnog trezora i sva plaćanja vrši grad.
– Mi smo na vrijeme i blagovremeno, ispostavili fakture i naloge za plaćanje domovima. Nisu nam poznati razlozi zbog kojih dugovi nisu izmireni. Svakodnevno smo u kontaktu sa kolegama u Gradskoj upravi, podsjećamo ih, iniciramo, nastojimo da izbjegnemo tužbe, jer tužba sa sobom nosi ne samo naplatu duga, već i naplatu sudskih troškova, kamate. Sa naše strane činimo sve što možemo da se obaveze izmire, ali nemamo informacije zbog čega se toliko kasni u troškovima smještaja – kaže sekretar Javne ustanove Centar za socijalni rad Bijeljina Vesna Savić.
Za smještaj devet lica sa invaliditetom u Prijedoru Grad Bijeljina duguje 55.194 KM, Domu u Istočnom Sarajevu oko 9.000 maraka, Specijalnoj bolnici za hroničnu psihijatriju Modriča dug za četiri korisnika iznosi 21.000 maraka, u Višegradu za 12 lica 72.000 maraka, u Fojnici je smješteno dvoje korisnika, a dugovanja su 24.000 maraka.
U Ljeljenči u domu za starija lica za troškove smještaja 19 korisnika dugovanja dostižu iznos od 110.000 maraka, a Dječijem domu „Rada Vranješević“ u Banjaluci, u kojem boravi šestoro djece koja su bez roditeljskog staranja dug je 50.000 maraka.
Ovaj dom već je pokrenuo tužbu koja se odnosi na dugovanja od 33.000 maraka iz prethodnog perioda, međutim zaključno sa današnjim danom ta dugovanja su oko 50.000 maraka, tako da u narednom periodu očekujemo da će tužba biti proširena i na ovaj dio – kaže Savićeva za portal InfoBijeljina.
Napominje da su trenutno aktuelne još dvije tužbe – domova u Višegradu i Fojnici, te da se očekuje da će i ostali domovi pokrenuti tužbe zbog dugovanja.
Štićenici koji su smješteni u socijalne ustanove imaju i pravo na zdravstveno osiguranje posredstvom Centra za socijalni rad, pa su ovim neizmirenjem troškova blokirane i uplate zdravstvenog osiguranja. Sudeći po tome da se Gradska uprava ne oglašava, niti izmiruje svoje obaveze, ne nazire se rješenje nagomilanih problema koje muče najosjetljivije kategorije.
Izvor: InfoBijeljina