Sinoć je u prepunoj sali Narodne biblioteke “Filip Višnjić” održana promocija knjige “Sofka”, autora Petra Ilića.
Mala knjiga o velikoj ženi, na nešto više od stotinu strana opisuje lik i djelo čuvene Sofke Nikolić.
O životu “kraljice sevdaha”, kako su je svojevremeno zvali, raspredaju poglavlja u knjizi, koja upečatljivim naslovima nagovještavaju koji sve detalji čekaju čitaoce, ujedno, opisujući njen put od rodne Mačve, Zvornika, Mostara, Sarajeva, Beograda, pa sve do evropskih metropola, i na kraju sa poslednjom životnom stanicom u Bijeljini, gdje je živela od 1939.godine, da bi u istom gradu usnula nakon 43 godine mirnog i tihog života.
Slavu i popularnost Sofke Nikolić na muzičkoj pozornici, sa sobom u smrt odnijela je njena jedinica kćerka Mariola… Utihnuo je baršunasti ženski glas, a za njim i zvuk violine, dirke harmonike i čuveni Sofkin def… Sa tom tišinom postepeno je blijedila pažnja i sjećanje njene publike.
U Bijeljini, kao dug nekadašnjoj “kraljici Skadarlije”, slavuju romansi i sevdalinki, obnovljena je porodična kapela na starom groblju u Pučilama, jedna ulica je, u međuvremenu, nazvana po Sofki Nikolić, a stari zid gradskog bioskopa oslikan njenim muralom…
Ipak, saradnici i recenzenti ove knjige smatraju da joj još mnogo toga dugujemo. Jedan od njih, Dragan Krstić najavljuje pokretanje takmičarskog muzičkog festivala u Bijeljini, zvanog -“Sofkine večeri”, a koji bi prerastao s godinama u tradiciju.
Do tada, Muzej Semberije ljubomorno čuva šest Sofkinih gramofonskih ploča, dok je njena poslednja fotografija otrgnuta od zaborava zahvaljujući novinaru i književniku Tihomiru Nestoroviću, koji je, kao mlad novinar u Zvorniku, naišao na Sofkinu fotografiju u arhivu “Glasa sa Drine”, da bi ta ista fotografija, nakon 25 godina, i objavljena u “Semberskim novinama”.
Međutim, nije samo ovoj fotografiji bilo suđeno tihovanje i čekanje trenutka da iz ladice ugleda svjetlost dana, jer je i knjiga “Sofka” dijelila sličnu sudbinu. Autor Petar Ilić, novinar sa zavidnim stažom, bio je Sofkin blizak prijatelj. Ilić je strpljivo prikupljao sve činjenice iz njenog života, a rukopis je na štampanje čekao čak punih sedamnaest godina, da bi se konačno danas pojavio ukoričen, sa Sofkinim likom, pred čitalačkom publikom…
Na promociji knjige „Sofka“ učestvovali su recenzenti Dragan Krstić, Tanja Lazić, LJubo LJubojević i Tihomir Nestorović. Autor knjige Petar Ilić iz zdravstvenih razloga je izostao.
Za muzički dio bili su zaduženi solista Neda Marjanović i akordista Željko Đukanović.
Odlomke iz knjige čitala je Nikoleta Petrović.
Promociju i publikovanje podržala je NB „Filip Višnjić“, Bijeljina.
(rtvbn)