Odmah pošto je Dmitrij Medvedev podneo ostavku, predsednik Rusije Vladimir Putin je Mihaila predložio za premijera
Mihail Vladimirovič Mišustin – državni službenik, biznismen i naučna figura. Trenutno radi na Federalnoj poreskoj službi Ruske Federacije. Doktor ekonomije.
Šef Federalne poreske službe Rusije Mišustin Mihail Vladimirovič predložen je za novog premijera Rusije. Odmah pošto je Dmitrij Medvedev podneo ostavku, predsednik Rusije Vladimir Putin je Mihaila predložio za premijera.
Rođen 3. marta 1966. u glavnom gradu Rusije. Diplomirao je STANKIN, koji je uspešno završio 1989. godine. Tri godine kasnije završio je postdiplomsku školu i nastavio svoj naučni rad.
2010. godine uspešno se branio i dobio titulu doktora ekonomskih nauka. Istovremeno, Mikhail Vladimirovič deluje kao prevodilac brojnih dela iz oblasti poreskih predmeta i obavlja naučni rad sa diplomcima iz više visokoškolskih ustanova.
Karijera
1992. godine, Mihail Mišustin je počeo da radi kao šef laboratorije za testiranje, a potom je predvodio upravni odbor Međunarodnog kompjuterskog kluba. Ovo je neprofitna struktura koja se bavila upotrebom novih tehnologija, njihovom privlačnošću iz inostranstva i njihovom daljom integracijom u nacionalne tehnologije. Pod nadležnošću Mišustina, stvoren je Međunarodni računarski forum na kojem su izvršene transakcije za kupovinu računarske opreme i softvera na državnom nivou.
1998. godine Mihail Mišustin je ušao u državnu službu, gde je bio odgovoran za implementaciju i održavanje softverskih i hardverskih sistema koji obavljaju računovodstvene i kontrolne poslove prilikom primanja poreza. Uskoro je imenovan na mesto zamenika ministra Ruske Federacije za poreze i takse.
Bio je to Mišustin tokom državne službe koji je pokrenuo mnoge inovacije u radu poreskog sistema Ruske Federacije. Mihail Mišustin je predstavio inovacije kao što su INN, EDS, sistem za prijem sa jednim prozorima i drugi, a njegov rad uključuje i stvaranje centara za obradu informacija, ujedinjavanje regionalnih podela u integralnu IT strukturu koja je omogućila brzu komunikaciju. Oporeznička infrastruktura zemlje započela je nove šine uz stvarnu upotrebu praktičnih inovativnih tehničkih rješenja u oblasti sakupljanja i razmjene informacija.
Godine 2004. Mihail Mišustin je preuzeo vodeću poziciju u Rosnedvizhimostu. U okviru ove organizacije inicirali su razvoj i kasnije formiranje katastra nepokretnosti, na osnovu koga se obračunava porez na zemljište.
2006. godine obeležen je za Mihaila Vladimiroviča imenovanjem šefa RusSEZ-a. Pod Mišustinom otvorene su prve SEZ (posebne ekonomske zone) različitih novih pravaca.
Mihail Mišustin je 2008. napustio državni aparat. Prema njegovim rečima, on je doneo ovu odluku, pošto su zadaci koji su mu dodeljeni završeni do tog trenutka. U naredne dve godine bio je predsednik UFG Investa i bio je upravni partner UFG Asset Managementa. Glavne teme ovog perioda rada bile su fondovi za nekretnine i problemi za razvoj ruskog biznisa na regionalnom nivou.
Mihail Mišustin – šef Federalne službe poreza
Posle nekoliko godina pauze, Mihail Mišustin se vratio na probleme ruskog oporezivanja i 2010. godine predvodio Federalnu poresku službu (FTS) Ruske Federacije. Od pristupanja ovoj poziciji, u svom radu posvećuje veliku pažnju pitanjima netačnih podataka o poreznim obveznicima i vraćanju ilegalnog PDV-a.
Dobro upoznati sa trenutnom situacijom poslovanja u zemlji i postojećom korupcijom,Mihail Mišustin je opet ušao u rad sa visokim tehnologijama i elektronskim uslugama u cilju automatizacije aktivnosti čime je cijeli poreski sistem bio transparentan za zemlju.
Većina napora Mišustina kao šefa Federalne službe za porez bila je usmerena na pojednostavljenje, što je učinilo što povoljnijim i transparentnijim interakciju privatnih i pravnih lica sa poreskim organima. Velika pažnja posvećena je prikupljanju, obradi i čuvanju podataka. U ove svrhe stvorena je jedinstvena federalna skladište podataka, koja je omogućavala da u potpunosti i blagovremeno nađu informacije o poreskim obveznicima.
U Moskvi je u 2015. otvoren prvi centar za podatke koji služi Federalnoj poreskoj službi Rusije. U prvoj polovini 2016. godine, preko 1 milion ljudi koristilo je usluge centra za kontakt. A nakon njega slični centri otvorili su svoja vrata u mnogim drugim ruskim regionima. Svrha stvaranja mreže centara podataka je da obezbedi tačnu interakciju informacija između svih finansijskih odeljenja u zemlji. Ovaj set mera pomogao je Mišustinu da radikalno transformiše logiku procedura kontrole FTS – zbog efikasnog analitičkog rada, značajno je smanjio broj inspekcija, istovremeno povećavajući procenat pada u beskrupulozne porezne obveznike.
Prema rezultatima svoje aktivnosti, Mikhailu Mišustinu je dobio nagradu za zasluge za Otadžbinu, Orden časti i sertifikat časti koju je utvrdio predsednik Rusije. A ovo nije kraj njegove biografije…
Izvor: Novosti.rs