NovostiTehnologija

ChatGPT upravo dobio moć koju svi čekaju: Pretražuje hiljade izvora umesto vas

Share
shutterstock/ascannio
Share

OpenAI je predstavio novog AI agenta za ChatGPT koji je specijalizovan za temeljno i detaljno istraživanje. Nova funkcija pod nazivom „deep research“ kreirana je za korisnike kojima su potrebni precizni podaci iz više izvora.

Umesto kratkih odgovora koje trenutno daje ChatGPT, nova funkcija će detaljno analizirati informacije sa više sajtova i drugih izvora, uz obavezno navođenje referenci za svaki podatak.

Alat će biti posebno koristan stručnjacima iz oblasti finansija, nauke i inženjeringa, ali i svima koji istražuju važnije kupovine, poput automobila ili kućnih aparata.

Kako funkcioniše novi agent?

Da bi pokrenuli detaljno istraživanje, korisnici biraju opciju „deep research“ u ChatGPT interfejsu i postavljaju pitanje. Moguće je priložiti fajlove i tabele uz upit, a sam proces istraživanja traje između 5 i 30 minuta. Trenutno je dostupan samo preko web verzije, dok će integracija sa mobilnim i desktop aplikacijama biti omogućena kasnije ovog meseca.

OpenAI deep research, ChatGPTFoto: OpenAI

Napredna tehnologija

OpenAI je za ovu funkciju razvio posebnu verziju svog o3 modela za rezonovanje. Model koristi sistem učenja kroz pokušaje i greške (reinforcement learning), što mu omogućava da konstantno unapređuje svoje rezultate kroz praksu. Na testu „Humanity’s Last Exam“, koji sadrži preko 3.000 stručnih pitanja iz različitih oblasti, ovaj model je pokazao značajno bolje rezultate od konkurentskih rešenja poput Gemini Thinking (6,2%) i Grok-2 (3,8%).

OpenAI deep research, ChatGPTFoto: OpenAI

Dostupnost i ograničenja

Nova funkcija je trenutno dostupna Pro korisnicima ChatGPT-ja, sa ograničenjem od 100 upita mesečno. OpenAI planira da u narednih mesec dana proširi dostupnost na Plus i Team korisnike. Za korisnike iz Velike Britanije, Švajcarske i Evropskog ekonomskog prostora još nije određen datum početka korišćenja.

Kompanija napominje da agent i dalje može praviti greške i pogrešne zaključke, a ponekad teško razlikuje pouzdane informacije od nepotvrđenih. Zanimljivo je da je Google pre manje od dva meseca najavio sličnu AI funkciju pod istim imenom.

(Telegraf.rs)

Share
Pročitaj još:
MagazinTehnologija

Aplikacija Google Messages dobija veliko unapređenje

Google je u poslednje vreme značajno usmerio svoje napore na razvoj aplikacije...

NovostiRS

Srpska bogatija za 17 beba

U porodilištima u Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 17...

HronikaNovostiSemberija

Bijeljinku „pokosio“ automobil, u teškom je stanju

Žena čiji su inicijali D.T. teško je povrijeđena kao pješak u saobraćajnoj...

NovostiSemberija

Bijeljina: Povećan broj poginulih i povrijeđenih u saobraćaju

Devet lica poginulo je u saobraćajnim nezgodama u Bijeljini od jula do...