Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas slave dan Svetog Simeona Bogoprimca, koji se smatra zaštitnikom male dece i Svete Ane, proročice koja je prva obznanila Jesrusalimu da ima novog Mesiju. Smatra se da se na današnji dan ostvaruju želje najmlađima.
U vreme vladavine cara Ptolomeja Filadelfa, kada je prevod Svetog pisma sa jevrejskog na grčki bio od najvećeg značaja za helenistički svet, jedan od izabranih prevodilaca bio je i pravedni Simeon.
Kao jedan od znamenite sedamdesetorice, predano je radio na ovom zadatku, ali kada je naišao na reči proroka Isaije: „Deva će zatrudnjeti i rodiće sina“ na šta se u njemu rodila sumnja i odlučio je da umesto „deva“ napiše mlada žena.
Međutim, u tom trenutku mu se javio anđeo Božji i otkrio mu istinu o tačnom proročanstvu koje će se ispuniti, a Simeon će, po Božjoj volji, živeti toliko dugo dok ne ugleda obećanog Mesiju.
Ohrabren i obradovan, Simeon je ostavio tekst neizmenjen, čekajući ispunjenje božanskog obećanja.
Nakon godina koje su prolazile, Simeon je ostao strpljiv, istrajan i verujuć, a kada je Deva sa Mladencem donela Hrista u jerusalimski hram, Duh Božji obavestio je pravednog starca da je došao trenutak ispunjenja obećanja.
Presrećan, uzeo je Hrista u naručje i izgovorio reči koje su ostale zapisane u jevanđelju:
„Sad otpuštaš u miru slugu svoga, Gospode, po reči svojoj“
Osetivši da je njegova misija završena, mirno se upokojio. Prema predanju, Simeon je tada imao neverovatnih 360 godina.
U hramu je tada bila i proročica Ana, kći Fanuilova, starica od osamdeset četiri godine. Kao posvećena služiteljka Božja, ona je neprekidno postila i molila se, očekujući dolazak Spasitelja. Kada je videla Hrista, sa radošću je obznanila narodu da je upravo On očekivani Mesija, ispunjenje Božjeg obećanja.
Sveti Simeon se danas smatra zaštitnikom dece, te se vernici često mole njemu za zdravlje i blagostanje svojih najmlađih. Njegova priča ostaje večni simbol vere, strpljenja i ispunjenja božanskih obećanja.
Kako je Sveti Simeon zaštitnik dece, danas svi roditelji treba da izgovore molitvu za njihovo zdravlje i spasenje:
„O Gospode silni, pomiluj i spasi! I plamičak ovaj smrću ne ugasi!Detence je ovo ko plamičak sveće,
a bure su svetske i po zvezde strašne; Slabačak se oganj pod pepeo preće a pod Tvoju ruku čovečije duše.
Kad se vode dignu i dođu do guše, i plamen se smanji, i oganj ovlaži, o Gospode spasi, smiluj se, ublaži!
Tako David prorok Tebi se moljaše mada on buktinja golema bijaše, a nejako dete u podnožju neba i od zlobne želje bolno se koleba i od zlobne misli zaboli ga glava, svaki vetrić zlobe njega raslabljava.
Ugaslo bi brzo od vetrova burni’, da ti ne spasavaš, Pomagaču žurni. O Gospode, i sad pomiluj i spasi, i plamičak ovaj smrću ne ugasi!
Molitvama, Bože, Tvog starog ljubimca, Simeona svetog, divnog Bogoprimca. Amin“