Gejts potpisao sporazum sa 16 farmaceutskih kompanija: Povećavamo proizvodnju VAKCINE NEVIĐENOM BRZINOM

Fondacija Bila i Melinde Gejts potpisala je sporazum sa 16 farmaceutskih kompanija kako bi sarađivali na proizvodnji vakcine protiv korona virusa, ubrzali je i obezbedili da se što pre krene sa distribucijom odobrene vakcine po celom svetu.

– Farmaceutske kompanije složile su se da prošire kapacitete za proizvodnju lekova. Na primer, lek „remdesivir“ je napravila kompanija Gilead, ali će se dodatne količine sada proizvoditi u fabrikama kompanije Fajzer. Nijedna kompanija nikada nije dozvolila da svoje fabrike konkurent koristi na ovaj način, a sada vidimo sličnu saradnju i kada je reč o vakcinama – rekao je Bil Gejts.

– Između ostalog, kompanije su se složile da sarađuju na proizvodnji vakcina i da povećaju proizvodnju neviđenom brzinom, osiguravajući da se odobrene vakcine distribuišu što je ranije moguće – rekao je on.

FOTO: PROFIMEDIA

Prema Gejtsovim rečima, trenutno je većina svetske zalihe vakcina protiv KOVID-19 predviđena za slanje u bogate zemlje.

– Ove države sklapaju ugovore sa farmaceutskim kompanijama, osiguravajući pravo da kupe milijarde doza čim se proizvedu. Ali šta je sa zemljama sveta sa niskim i nižim srednjim prihodima, zemljama od Južnog Sudana preko Nikaragve do Mjanmara? U tim zemljama živi gotovo polovina svih ljudskih bića i nemaju kupovnu moć da sklapaju velike poslove sa farmaceutskim kompanijama. Kako sada stvari stoje, ove zemlje će moći da pokriju najviše 14 procenata svog stanovništva – rekao je on.

Prema njegovim rečima, najbolji način da se ovaj jaz u vakcinama zatvori, nije da se samo kritikuju bogate zemlje.

– One rade nešto sasvim razumljivo – pokušavajući da zaštite svoj narod. Umesto toga, moramo znatno povećati svetske kapacitete za proizvodnju vakcina. Na ovaj način možemo pokriti svakoga bez obzira gde živi – kaže Gejts.

Međutim, da bi vakcina stigla na svaku stranu sveta, neophodne su finansije.

– Pored proizvodnih kapaciteta za njihovo pravljenje, potrebna su nam i sredstva za plaćanje milijardi doza vakcina za siromašnije nacije. Ovde ACT akcelerator može pomoći. To je inicijativa koju podržavaju organizacije poput Gavija i Globalnog fonda. Nije mnogo ljudi čulo za njih, ali proveli su dve decenije postajući stručnjaci za zadatak finansiranja vakcina, lekova i dijagnostike. Farmaceutske kompanije su olakšale finansiranje, smanjile značaj profita od bilo koje vakcine za KOVID-19 i pristale da ih učine što povoljnijim. Ali potrebno je i javno finansiranje – rekao je on.

 

Izvor: Blic.rs