Izjavom da BiH nije Sjeverna Koreja, Kristijan Šmit konačno je priznao da jedan čovjek ne može da odlučuje. A upravo je to pravo sebi u BiH dao neizabrani stranac .Iz Srpske Šmitu poruka, za razliku od njegovih nezakonitih odluka kojima je BiH doveo u najgoru situaciju od nastanka, rukovodstvo Republike Srpske kolektivno donosi zakone i odluke, iza kojih stoji Narodna skupština.
Konačno sam natjerao Šmita da kaže: „Јedna osoba ne može da odlučuje o životu svih građana jedne zemlje“. To sam htio da čujem, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik. Decenijama su o BiH odlučivali kolonijalni upravnici, poput Ešdauna i Petriča, oduzimali Srpskoj dejtonske nadležnosti… A onda je u BiH stigao Kristijan Šmit, protektor bez međunarodnog pokrića i uz pomoć krnjeg Ustavnog suda BiH namjerio se na imovinu Srpske. Da li priznanjem da jedan čovjek ne može sam odlučivati o životu svih građanna, konačno priznaje da na to nema pravo? Mogu li odluke stranca u tuđoj zemlji biti iznad zakona i Ustava?
– Za razliku od njega koji je umišljen, ovdje mi odlučujemo svi zajedno. Ovdje postoji Parlament, Vlada, tu se odlučuje. 30 godina ruše Republiku Srpsku i nisu je mogli dokrajčiti. Ponosan sam na ekipu s kojom sam bio i u vlasti i u opoziciji što smo uspjeli da preživimo gotovo nemoguća vremena – rekao je Dodik.
Čovjek koji nametne šmitokratiju, kaže Željka Cvijanović srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH, koja je gora od bilo kog režima u svijetu i on nešto priča.
A da je šmitokratija dovela BiH u najgoru poziciju od njenog nastanka, jasno je svima, ali to saznanje nije svima u interesu. Zato u Sarajevu i slave svog protektora, nadajući se, valjda, da će ih tako prije prigrliti Evropa. Za političare u Srpskoj Šmit je bio i ostaje stranac koji je, iako nije ni arhitekta, a ni legitiman, montirao politički proces protiv legitimno izabranog predsjednika. Staša Košarac zamjenik predsjedavajuće u Savjetu ministara, ukazuje da u Sjevernoj Koreji takvo političko zlo ne dobija podršku, niti se njegovo nasilje pokušava legalizovati i verifikovati, dok to u Federaciji rade…
– U Sjevernoj Koreji takav međunarodni mešetar ne prijeti, ne ucjenjuje, želeći da otme imovinu, suverenitet i ustavni kapacitet, politički progoneći one koji su izraz demokratske volje građana, a to Kristijan Šmit želi u Srpskoj. Ovo nije Sjeverna Koreja. Tačno. Sjeverna Koreja je primjer demokratije u odnosu na ovo što šizofreni stranac radi u BiH, nezaustavljivo je vodeći u ponor i neizvjesnost – rekao je Košarac.
A taj ponor i neizvjesnost zasluga su međunarodnog intervencionizma, izmišljenih Šmitovih bonskih ovlašćenja i inih visokih predstavnika i drugih samozvanih mešetara. Sa šmitovanjem dara je prevršila mjeru. U poređenju sa „šmitokratijom“, kažu u Srpskoj, Sjeverna Koreja i jeste demokratija.
(rtrs)