Mlinska industrija u Semberiji baštini tradiciju više od jednog vijeka, a Semberci se mogu pohvaliti da je sačuvan jedan od prvih parnih mlinova u BiH. To je čuveni Ljubinkovića mlin, u selu Trnjaci kod Bijeljine, koji je novi vlasnik, firma „Mlin Tomić“, otkupio i započeo restauraciju starog zdanja.
Plan je i da bude među prvima po namjeni – organske proizvodnje pšeničnog brašna.
Stari Ljubinkovića mlin u semberskom selu Trnjaci preživio je nekoliko država, ratova i vlasnika.
Radio je do unazad sedam godina, a novi crijep na krovu obradovao je sve Semberce.
– Prije tri godine smo ga kupili od fočanske firme Pavgord, jer je u blizini naše matične firme „Mlin Tomić“, da bi ga restaurirali, kako bismo u nekoj budućnosti pokušali da se bavimo organskom kontrolisanom hranom – rekao je Branislav Tomić, vlasnik firme „Mlin Tomić“.
Mlin, pilanu i kuću preko puta mlina, sagradio je Božidar Ljubinković, čiji nasljednici s ponosom čuvaju uspomenu na zlatno doba ove porodice.
– Mlin je podignut mnogo davno. Deda je došao ovdje iz Broca, napravio kuću i mlin, poslije i pilanu. To je jedini parni mlin u Semebriji, poslije Vanekovog mlina, osim ovog prema Brčkom, uglavnom su oni rađeni na periferiji grada – kaže Mirjana Ljubinković Јezdić, unuka Božidara Ljubinkovića.
Hljebno brašno mljelo se ovdje i za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Međutim, za Ljubinkoviće su zbog nepravde novog režima, došle decenije tugovanja.
– 28. aprila 1948. godine su oduzeli mlin, a ja sam rođena godinu dana kasnije. Brat i sestra su znali samo to da su se igrali tamo, a rijetko smo pričali o mlinu, deda pogotovo, jer ga je to boljelo, da ne gleda mlin, nego je uvijek bio okrenut leđima njemu – dodala je Ljubinković Јezdić.
Povrat oduzete imovine Ljubinkovići nisu mogli da ostvare ali ih, kaže naša sagovornica, raduju okolnosti da će novi vlasnici vratiti stari sjaj starom mlinu.
Izvor: RTRS