Rezultati ukazuju da su asteroidi kao što je Benu bili džinovske hemijske fabrike u svemiru, „Tim“ je između ostalog otkrio mineral trona, koji nikada ranije nije bio direktno posmatran u drugim asteroidima
Slanje letelice na asteroid blizu Zemlje, prikupljanje prašine i kamenja sa njegove površine i vraćanje uzoraka na našu planetu jedan je od do sada najsmelijih poduhvata američke svemirske agencije NASA – a sada je misija “Oziris-reks” počela da donosi plodove.
Kad je letelica završila svoj dug povratak kući pre više od godinu dana, NASA je podelila uzorak težak 120 grama – poput komada sapuna – sakupljen sa asteroida Benu u oktobru 2020. sa istraživačima širom globusa. Krajem januara su naučnici koji su analizirali uzorke izvestili o svojim prvim detaljnim nalazima.
NASA Discovers Life’s Building Blocks on Asteroid Bennu! ☄️
NASA’s OSIRIS-REx mission recently returned rock and dust from asteroid Bennu — and the findings are incredible! Researchers identified:
▪️ Amino acids (the “building blocks” of proteins, which are crucial for living… pic.twitter.com/g6KQCKMiTP
— Star Walk (@StarWalk) January 31, 2025
Njihovi fascinantni rezultati bacaju svetlo na poreklo života, piše CNN.
Drugi svetovi
Dve studije objavljene 29. januara otkrivaju da je asteroid sadržao mnoge od hemijskih gradivnih elemenata za nastanak života, poput amino kiselina i komponenti koje se nalaze u DNK. Naučnici su takođe u odvojenom radu objavljenom u žurnalu “Priroda” naveli da su otkrili soli, kao i minerale ključne za život – uključujući neke nikad viđene u uzorcima sa asteroida.
Foto: Aaron Chown / PA Images / Profimedia
– Ovo je sve veoma uzbudljivo jer sugeriše da su asteroidi poput Benua nekad delovali kao džinovske hemijske fabrike u svemiru i mogli su takođe da dostave osnovne sastojke za život na Zemlju i druga tela u našem solarnom sistemu – rekao je dr Danijel P. Glevin, viši naučnik Svemirskog centra Godard.
Rezultati obe studije predstavljaju “revolucionarno naučno otkriće”, kako je rekla dr Nikola Foks, zamenica administratora Direkcije za naučne misije NASA-e.
TOUCHDOWN!
Sampling in progress 💥#ToBennuAndBack pic.twitter.com/8dj2g8AUxK
— NASA’s OSIRIS-REx (@OSIRISREx) October 20, 2020
Vanzemaljska biologija
Benu je svemirski kamen bogat ugljenikom, što je poznato u astronomiji kao “hrpa krhotina” – nebesko telo sastavljeno od mnoštva krhotina različitoga sastava. Naučnici veruju da je Benu nekad bio deo većeg „matičnog“ asteroida, koji je izgubio nekoliko delova usled udara. Zatim su se ti razneti delovi spojili, poput gomile stena slabo povezanih gravitacijom.
Glevin i njegov tim otkrili su hiljade organskih molekularnih jedinjenja, uključujući 33 aminokiseline, u uzorcima sa Benua. Aminokiseline, odnosno molekuli koji se kombinuju da bi formirali proteine, predstavljaju neke od gradivnih elemenata života.
Foto: NASA/Erika Blumenfeld/Joseph Aebersold/SWNS / SWNS / Profimedia
Istraživači su pronašli 14 od 20 aminokiselina koje se koriste u biologiji za izgradnju proteina, kao i 19 neproteinskih aminokiselina, od kojih su mnoge retke ili nepostojeće u poznatoj biologiji, rekao je Glevin. Tim je takođe otkrio adenin, guanin, citozin, timin i uracil — svih pet bioloških nukleobaza, odnosno komponenti koje čine genetski kod u DNK i RNK.
– Ovi organski molekuli su prethodno već pronađeni u meteoritima, ali za razliku od njih, uzorci sa Benua su netaknuti i zaštićeni od zagrevanja tokom ulaska u atmosferu i izloženosti kontaminaciji sa Zemlje. Sada imamo mnogo veće poverenje da su ovi hemijski gradivni blokovi života zapravo vanzemaljskog porekla i da su formirani u svemiru, a ne da su kontaminanti sa Zemlje – rekao je Glevin.
Foto: Aaron Chown / PA Images / Profimedia
Njegov tim je takođe našao jedinjenja bogata azotom i amonijakom, što sugeriše da je Benu bio deo većeg asteroida koji se formirao pre oko 4,5 milijardi godina u hladnim, udaljenim delovima Sunčevog sistema.
– Amonijak je ključan za mnoge biološke procese – rekao je Glevin.
Well, I definitely touched down on Bennu!
Preliminary data show the sampling head touched Bennu’s surface for approximately 6 seconds, within 3 feet (1 meter) of the targeted location. #ToBennuAndBack
More details: https://t.co/4rBrB27FEZ pic.twitter.com/LjDQICmxJM
— NASA’s OSIRIS-REx (@OSIRISREx) October 21, 2020
„Supa elemenata“
Drugi tim, dr Tima Mekoja, koautora studije, otkrio je soli i minerale koji su ostali nakon što je voda na Benuu – ili njegovom većem matičnom asteroid – isparila. Minerali uključuju natrijum fosfate, karbonate, sulfate, hloride i fluoride, od kojih su neki neophodni za formiranje života.
Kako piše CNN, tim je bio iznenađen kad je otkrio mineral trona, takođe poznat kao natrijum karbonat ili sodni pepeo, koji nikada ranije nije bio direktno posmatran u drugom asteroidu ili meteoritu. Na Zemlji, trona se koristi u proizvodima za čišćenje i proizvodnji stakla.
Istraživači veruju da su džepovi ili arterije vode tekli ispod površine matičnog asteroida Benua, koji je verovatno bio sličan velikoj lopti blata u ranim danima Sunčevog sistema. Frakture u asteroidu omogućavale su vodi da ispari na površinu, ostavljajući za sobom koncentrisan rastvor soli, ili „supu elemenata“.
Foto: SWNS / Profimedia
„Zašto je život na Zemlji skrenuo ulevo?“
Prisustvo vode, minerala, soli i aminokiselina ukazuje na to da je bilo moguće da se gradivni blokovi života spoje na zanimljive načine na Benuu, ali potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdilo kako su se organska jedinjenja formirala i evoluirala na tom asteroidu.
Jedna od misterija koja je došla sa uzorkom je mešavina aminokiselina.
Asteroid Bennu received a 3-D update to its head shot this week. 📸
In the closest orbit ever achieved by a spacecraft, our @OSIRISREx satellite produced this new view of our near-Earth asteroid's surface. Find out what those colors mean: https://t.co/4cMNJD8Z1K pic.twitter.com/st6Z46xYrQ
— NASA (@NASA) April 5, 2019
Aminokiseline poseduju osobinu hiralnosti, što znači da mogu da postoje u dve verzije koje su kao slika u ogledalu ili par ruku. Na Zemlji, život proizvodi “levoruke” aminokiseline, pa su naučnici očekivali da će to videti u uzorcima sa Benua. Ali, oni sadrže jednaku mešavinu obe verzije, što sugeriše da su aminokiseline verovatno započele na Zemlji kao obe varijante. Sada se naučnici pitaju zašto je život na Zemlji “skrenuo levo” umesto “desno”.
– Kombinacija materijala pronađenog u uzorcima sugeriše da su hemijski gradivni blokovi života bili rasprostranjeni širom solarnog sistema, pružajući snažne dokaze da su asteroidi koji su bombardovali ranu Zemlju možda dostavili vodu i organski materijal na njenu površinu – rekao je Glevin.
Ali ta teorija otvara pitanje da li je ovo bombardovanje, koje je moglo da dostavi život, ikada uspešno obavljeno na nekoj drugoj planeti u solarnom sistemu, rekao je Mekoj. Takođe, ostaje zagonetka zašto se život nije formirao unutar samog Benua, s obzirom na to da je većina potrebnih sirovih sastojaka bila prisutna.
(Novosti.rs)