Nemački politikolog Aleksandar Rar prokomentarisao je uticaj pandemije koronavirusa na budući svetski poredak. Negativni uticaj širenja pandemije koronavirusa COVID-19 može dovesti do dramatičnih promena u geopolitičkoj areni, smatra on
Na to je ukazao nemački politički analitičar Aleksandar Rar. Istovremeno, ekspert, govoreći kako se svetski poredak može promeniti posle COVID-19, primetio je da dalji razvoj događaja može ići u dva smera.
Prvi scenario je da čovečanstvo „izađe iz krize i svet ostane isti“. Međutim, druga opcija predviđa ozbiljne promene u političkoj situaciji, u geopolitičkom prostoru.
Kao rezultat, ekspert primećuje da mogu postojati stvarni preduslovi za promenu nacionalnih elita, „kao što je to bilo posle Prvog svetskog rata i uništenja socijalističkog lagera“.
Analizirajući trenutnu situaciju, Rar je izrazio nadu da će lideri Sjedinjenih Država, Kine, Rusije, Francuske i Nemačke 21. septembra, nakon sastanka u UN-u, moći da postignu dogovor o saradnji i moći će zajedno da prevaziđu međunarodne probleme izazvane COVID-19.
– Oni će moći međusobno da se dogovore: da zaustave sukobe, propagandne ratove, da stvaraju svet iznova, kao što je to bio slučaj kad su se SSSR, Amerika i Britanija dogovorili u Jalti, 1945. godine – zaključio je ekspert, izrazivši nadu u povoljniji ishod.
Ss druge strane, politički analitičar Anatolij Vaserman predviđa da bi svet nakon što prođe pandemija coronavirusa COVID-19, trebalo da se priprema za rat i glad, kao i za novi krug hibridnih ratova sa vodećim svetskim silama.
– Upozoravam vas! Vreme je da razmislite o tome kakav će svet postati posle trenutne pandemije – rekao je Vaserman, ističući pravi stepen opasnosti od COVID-19:
– U njemu će preživeti gotovo sve: novi koronavirus gotovo da se ne može uništiti, već samo pogoršava već nagomilanu bolest.
Analitičar je predvideo da bi do jula trebalo doći do blagog pada širenja koronavirusa, što će dovesti do slabljenja karantina u čitavom svetu.
Međutim, oko jeseni treba očekivati novi talas širenja COVID-19, koji će izazvati povratak zabrana.
Biće pokušaja da se iskoriste takav razvoj događaja. Započinju novi hibridni ratovi kako bi se oslabili i opljačkali“ politički rivali, među kojima su glavni Kina i Rusija.
Istovremeno, Vaserman je primetio da će „Kina pokušati da igra drugačije“. Ona se sada oslanja na kupovinu američke imovine u EU, izazivajući ekonomski rat. Međutim, na ovaj način Kinezi smanjuju verovatnoću za vojnu konfrontaciju sa Amerikancima. Na kraju, slična situacija izaziva „građansku svađu“.
S obzirom na ovakav razvoj događaja, Vašington će ponovo pokušati da neustavnim putem promeni legitimne vlasti u nekoliko regiona sveta.
Izvor: Informer.rs