IzdvojenoMagazinZdravlje

Pojavljuju vam se hematomi, a niste se povredili? Evo zbog čega se javljaju „fantomske“ modrice i ima li razloga za brigu

Share
Foto: Depositphotos
Share

Uzrok hematoma na koži, čiji razlog nije udarac, može da ukazuje na manje opasna stanja, ali i na ozbiljne bolesti

AKO vam se pojavljuju modrice po telu čiji uzrok nije fizička povreda neophodno je potražiti pomoć lekara. Profesor dr Slavica Radovanović, internista Kliničko-bolničkog centra „Dr Dragiša Mišović“, kaže da do ovog stanja može da dođe usled nedostatka nekih vitamina i minerala, upotrebe određenih lekova, urođene slabosti zida krvnog suda, ali i da modrice mogu da budu prvi pokazatelj teških imunoloških i hematoloških bolesti.

– Modrice koje nisu posledica udarca češće se javljaju kod žena, naročito starijih, jer im s godinama koža postaje sve tanja i osetljivija, a zidovi krvnih sudova sve slabiji zbog dugogodišnjeg izlaganja suncu – kaže profesorka Radovanović. – Ponekad i obična virusna ili bakterijska infekcija s povišenom temperaturom može da dovede do privremenog poremećaja broja ili funkcije trombocita, što je uzrok pojave modrica.

U isključivanju uzroka koji dovode do „fantomskih“ modrica vrlo je važno i koje lekove pacijent pije.

– Pojedini antibiotici, antireumatici i lekovi protiv zgrušavanja krvi takođe mogu da dovedu do pojave modrih krugova na koži – kaže naša sagovornica. – Na listi nepovoljnih po ovom pitanju nalazi se i ibuprofen, pa i kontraceptivne pilule. Isto tako, to mogu da uzrokuju i dijetetski suplementi za razređivanje krvi, poput ginka ili ribljeg ulja.

Profesorka Radovanović ipak navodi da je jedan od najčešćih razloga pojave modrica i tačkastih krvarenja po koži smanjenje broja trombocita usled imunološkog poremećaja zvanog akutna imuna trombocitopenijska purpura.

– U zavisnosti od faze bolesti, ovi pacijenti ne bi smeli da primaju injekcije, ne bi smeli da uzimaju antiagregacione lekove, niti oralne antikoagulanse, koje najčešće koriste kod određenih tipova aritmija u cilju prevencije tromboembolijskih komplikacija, a sa oprezom bi trebalo da koriste i antireumatike, da se sklonost ka krvarenju još više ne bi pojačala – ističe naša sagovornica.

Kada lekar posle mnogobrojnih nalaza isključi da je pojava hematoma po telu izazvana nekom vrstom imunološkog i hematološkog oboljenja, onda je uzrok genetika.

– Ovo stanje najčešće se viđa kod mlađih žena, a radi se o urođenoj slabost zida krvnog suda usled smanjenja količine elastičnih i kolagenih vlakana u zidu – kaže profesorka Radovanović. – Do pojave modrica u ovom slučaju može da dođe i usled nedostatka vitamina C ili vitamina grupe B i folne kiseline.

Da bi se ispitali uzroci ničim izazvanih modrica, naša sagovornica savetuje i da se prokontrolišu jetra i bubrezi, kako bi se proverilo da oboljenja ovih organa nisu uzrok modrica.

UGLAVNOM NA NOGAMA

U SLUČAJU čestih podliva važno je prokontrolisati i nivo šećera u krvi, navodi profesorka Radovanović:

– Braon ili crni pečati oko kolena, pazuha, vrata i prepona su modrice uzrokovane hiperpigmentacijom, zbog viška insulina koji ulazi u kožu. Ovo stanje stručno se naziva akantoza, a modrice se u ovom slučaju uglavom pojavljuju na koži nogu.

Izvor: Novosti.rs

Share
Pročitaj još:
MagazinZdravlje

Vežba od 40 sekundi posle koje će vam kičma i vrat biti zahvalni: Idealna je za sve koji stalno sede

Kratki predah iskoristite da učinite nešto dobro za sebe Usled konstantnog sedenja,...

Magazin

Horoskop za subotu 14.09.2024.

Pročitajte šta vam zvezde predviđaju danas… OVAN: Prvi dan vikenda pružiće osobama...

Magazin

Danas pogledajte u nebo, mesec će reći kakva će vam biti godina: Obeležavamo dan posvećen Svetom Simeonu Stolpnik

Preminuo je 24. jula 459. godine u mestu Kalat Siman Srpska pravoslavna...

MagazinZdravlje

Spas za visok pritisak i holesterol: Ovu žitaricu odmah uvrstite u vas jelovnik

Ječam je dobar izvor esencijalnih nutrijenata poput mangana, selena i vitamina B...