NovostiRS

Republički zavod za statistiku: Trećina preduzeća iz sektora trgovine

Share
Republički zavod za statistiku/rtrs
Share

Gotovo trećina svih registrovanih preduzeća i preduzetnika u Republici Srpskoj i skoro jedna petina svih zaposlenih je iz trgovine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

U Republici Srpskoj trgovina ima trend rasta gotovo svih ekonomskih pokazatelja i očekuje se da ih i dalje zadrži.

Najveće učešće u ukupnom prometu trgovine na malo prošle godine bilo je u nespecijalizovanim prodavnicama, odnosno velikim trgovačkim centrima koji se bave prodajom robe široke potrošnje, objavljeno je u časopisu „Pokazatelj“.

Evidentan je kontinuiran rast i plata i broja zaposlenih u trgovine od
2020. godine.

Prema dostupnim podacima, investicije u oblasti trgovine u 2024. godini u odnosu na 2023. godinu zabilježile su pad od 7,1 odsto, nakon što su 2023. godine imale rast od rekordnih 38,5 odsto.

U ukupno ostvarenom prometu u Republici Srpskoj prošle godine, oblast trgovine učestvuje sa najvećih 45,2 odsto.

Trgovina ima i najveći doprinos u dodatoj vrijednosti po faktorskim troškovima od 25 odsto.

Јedini pokazatelj gdje je ova oblast na posljednjem mjestu jeste stopa profitabilnosti i u prošloj godini je bila 9,8 odsto.

(rtrs)

Share
Pročitaj još:
BIHNovosti

Nova pravila na granicama BiH, evo koliko novca smijete prenijeti – Za veće iznose OBAVEZNA PRIJAVA

Vlade Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine donijele su nove uredbe...

NovostiSvijet

IRAN: Arakči odbacio pozive na prekid vatre, Iran će nastaviti borbu

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči odbacio je danas pozive na prekid...

EvropaNovosti

Stiglo jezivo upozorenje o situaciji u Mađarskoj, vojska na ulicama – Orban bi mogao POMJERITI IZBORE

Prema mišljenju Dominika Heja, doktora političkih nauka sa Univerziteta u Varšavi, postoji...

NovostiSrbija

Avion Er Srbije sletio u Dubai, večeras vraća više stotina srpskih državljana

Avion Er Srbije koji je poletio ovog jutra iz Beograda radi evakuacije...