Magazin

Slavimo Svetog Vartolomeja koji jednu stvar nikako ne prašta – Šta znači ako se na današnji praznik naoblači?

Share
Sveti Vartolomej, Foto: Printscreen/youtube
Share

Narod kaže da se deci brani da se penju po drveću

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja, dok je njegov glavni praznik, 24, odnosno prema julijanskom kalendaru 11. jula.

Kada je ovaj veliki apostol bio razapet na krst u jermenskom Albanapolju, hrišćani su skinuli njegovo telo i časno su ga sahranili u olovni kovčeg. Pošto su se na grobu apostola dešavala mnogobrojna čudesa, naročita isceljenja bolesnih, zbog čega se uvećavao broj hrišćana, neznabošci su uzeli kovčeg sa Vartolomejevim moštima i bacili su ga u more.

U isto vreme bacili su još četiri kovčega sa četiri mučenika: Papijana, Lukijana, Grigorija i Akakija. Po Božjem promislu, kovčezi nisu potonuli, već ih je voda odnela u četiri različita grada: Akakijev u grad Askalus, Grigorijev u Kalabriju, Lukijanov u Mesinu, Papijanov na drugu stranu u Siciliju, a Vartolomejev na Liparska ostrva.

Nekim tajanstvenim otkrovenjem saznao je episkop liparski Agaton o tome da se mošti svetog apostola približavaju. Agaton je sa sveštenstvom i narodom izašao na obalu i dočekao kovčeg sa velikom radošću.

Tom prilikom desila su se mnoga isceljenja od moštiju svetog apostola. Mošti su bile položene u crkvi svetog Vartolomeja i tu su ležale do vremena Teofila ikonoborca (oko 839. godine), a kada su muslimani zagazili na Lipare, mošti su prenete u grad Benvent.

Tako je Gospod proslavio apostola čudesima i za života i posle smrti.

Veruje se da Vartolomej ne prašta nevernicima koji danas rade, zbog čega rizikuju da im svi radovi u njivi propadnu. Narod kaže: „Smlatiće te kao Vrtoloma prasku!“

U nekim delovima Srbije veruje se da, ako radite na Vratolomu, postoji opasnost od poplava, grada i oluje. Slično, ako je danas oblačno vreme, smatra se da to najavljuje lošu godinu za ratare i sve koji žive od obrađivanja zemlje.

Ne radite danas u njivi

U selima u Šumadiji veruju da svetac leči od padavice, pa bolesni idu u obližnji manastir, kako bi se pomolili, dok u topličkom kraju smatraju da Sveti Vratoloma i Sveti Sava danas sede na planini i čuvaju sve njive kako ne bi bilo neke štete. Tek kada oni prilegnu i zadremaju, može doći do oluje, ali to se retko dešava.

Narod kaže da se deci brani da se penju po drveću, da ne bi slomila vrat, zato ga u našem narodu i zovu Vratoloma (Vrtoloma). Zabranjuje se i kupanje u rekama, a ženama da „bućkaju“ mleko.

Takođe, na današnji dan se obustavljaju svi poslovi na njivama.

Kurir)

Share
Pročitaj još:
Magazin

Evo zašto kuću treba kaditi što češće?

Kađenje je hrišćanski ritualni običaj čišćenja prostorija od duhova i svega što...

MagazinTehnologija

Provjerite da li je vaš telefon na spisku: Možda više nećete moći da koristite Vocap

Ukoliko imate Ajfon, obratite pažnju na to da možda uskoro više nećete...

AutoMagazin

Еvo kako se riješiti neprijatnog mirisa u automobilu

Korisnica koja objavljuje pod nadimkom brightlu.eco otkrila je na svom TikToku trik...

Magazin

Horoskop za utorak 03. 12. 2024.

Saznajte šta su vam zvezde spremile za danas. Ovan 21.3.–20.4. Današnji dan...