Najnovije istraživanje sugerišu da genetika nije presudna kada je u pitanju vaša verovatnoća da ćete postati gojazni.
Godinama su istraživanja gena u nastanku gojaznosti dovela mnoge ljude do stanja da veruju da njihova DNK postaje „preteška“ i da je zbog toga gojaznost neizbežna.
Međutim, novo istraživanje pokazuje da svakodnevni način života, a ne geni, verovatno igra mnogo veću ulogu, piše Health24.
Studija je pratila podatke o više od 2.500 Amerikanaca od 1985. sve do 2010. godine. Istraživači su koristili modernu tehnologiju kako bi konstruirali genetski „rezultat rizika“ za gojaznost za svakog od učesnika i to na osnovu njihove pojedinačne DNK.
Takođe su pratili promene u indeksu telesne mase svake osobe (BMI) tokom vremena, kako bi odredili njihovu težinu i kondiciju.
Suština, prema vodećem istraživaču, jeste da je fitnes bolji indikator nego genetika gde će vaš BMI otići s vremenom.
„Genetika očito ima neki uticaj, ali drugi su faktori jači. BMI, čak i u mladosti, predstavlja savršenu simbiozu genetike i spoljnih faktora“, rekao je dr Ventakeš Murti, vanredni profesor interne medicine i radiologije na Univerzitetu Minčigen.
Ovo istraživanje podržava tvrdnju da je bez obzira na vaš genetski kod, najbolja metoda za optimizaciju zdravlja dobraishrana i svakodnevno vežbanje.
Studija je objavljena u časopisu JAMA Cardiology.
Izvor: B92 / klix