NovostiSvijet

Šta je Trampov konačni plan za EU, za koju dugo gaji neskriveni prezir: „UNIŠTIĆE JE“

Share
Foto: Shutterstock, AP photo / Ringier
Share

Tramp je pronašao ranjivu tačku u EU – krizu izazvanu povlačenjem američke podrške Ukrajini

Donald Tramp je pokušao, ali nije uspeo da pronađe rupu u oklopu Evropske unije (EU) kroz trgovinski rat tokom svog prvog predsedničkog mandata. Ali sada je pronašao ranjivu tačku: ogromna bezbednosna kriza koju je izazvao povlačenjem američke podrške Ukrajini otkriva potencijalno smrtonosne pukotine u bloku od 27 zemalja.

Američki predsednik već dugo gaji neskriveni prezir prema EU, koju je opisao kao tvorevinu koja je nastala kako bi „prevarila Ameriku“. Za Trampa, EU stoji rame uz rame sa Svetskom trgovinskom organizacijom i Svetskom zdravstvenom organizacijom, koje treba sankcionisati jer su koristile Ameriku.

Tramp pronašao slabe tačke EU

Poruka je jasna: Tramp će ostaviti po strani EU i igrati na kartu „zavadi pa vladaj“ sa liderima zemalja. To nije bilo moguće u trgovinskom ratu tokom njegovog prvog mandata, kada se Evropa ujedinila da mu uzvrati udarac. A sada, podele oko rata u Ukrajini postavljaju egzistencijalna pitanja jedinstva bloka, navodi portal Blic.rs.

Anti-EU pritisak Trampove administracije sada je u skladu sa dugogodišnjim neprijateljstvom Kremlja prema bloku i izaziva krizu u institucijama Brisela. EU kao blok pokušava da dokaže svoju relevantnost jer nacionalni lideri, poput francuskog predsednika Emanuela Makrona i britanskog premijera Kira Starmera, stavljaju sebe u prvi plan i preuzimaju odgovornost za odgovor Evrope.

Evropski savet, gde bi nacionalni lideri trebalo konsenzusom da donose velike spoljnopolitičke odluke, mučno se razotkriva kao previše podeljen da odgovori na razmere oluje koju Tramp kreira.

– Kriza pomera centar gravitacije Evrope nazad ka pojedinačnim državama. Uloga institucija u ovom kontekstu je važna, ali nije kritična za misiju. To je nova ravnoteža i nova realnost kojoj najviši zvaničnici EU – Ursula fon der Lajen i Antonio Košta moraju da se prilagode – smatra Mudžtaba Rahman, generalni direktor za Evropu u istraživačkom centru „Eurasia Group“.

Savez Amerike i Rusije preti da uništi EU

Tramp udara na evropski blok ne samo pristajanjem na uslove Kremlja i razbijanjem zapadnog saveza, već i direktnim mešanjem u nacionalne politike i podrškom krajnje desnih partija.

Pesimističniji posmatrači u Evropi tvrde da je Trampova administracija sklona promovisanju populističkih i nacionalističkih snaga u Evropi kako bi pomogla da se uništi EU i povuče nazad u daleko labaviju konfederaciju zemalja, koje bi sve više zavisile od SAD ili možda – Rusije.

Ovog puta, Tramp nije raspoložen za saradnju sa zvaničnicima EU. Od svih lidera EU, samo su italijanska premijerka Đorđa Meloni i mađarski premijer Viktor Orban obezbedili sebi dobar položaj u Vašingtonu.

Kada je šef EU za trgovinu Maroš Šefčovič otišao u Vašington u januaru, ne samo da se vratio praznih ruku, već je nedelju dana nakon povratka saznao da stvari rizikuju da postanu još gore od prvobitne pretnje recipročnim carinama.

Ispostavilo se da je Tramp nameravao da uvede carinu od 25 odsto na sav uvoz iz EU, ne obazirući se na ponude koje je Šefčovič pripremio da izbegne trgovinski rat, uključujući kupovinu više američkog tečnog prirodnog gasa i snižavanje sopstvenih carina na automobile kako bi bile u skladu sa američkim.

Što se tiče šefice diplomatije EU Kaje Kalas, ona nije ni imala priliku da se sastane sa američkim kolegom Marko Rubijom. Kalas je uredno stigla u Vašington, samo da bi saznala da Rubio neće moći da se sastane sa njom zbog „problema sa rasporedom“.

Tramp i Putin vide Evropu kao neprijatelja

U ovoj novoj eri moći, zvaničnici EU koji kontrolišu finansije će proći mnogo bolje od drugih čija je uloga manje jasno definisana.

Ursula fon der Lajen, čija Komisija upravlja ogromnim budžetom EU i kontroliše trgovinu, kao i antimonopolsku politiku, verovatno će privući Trampovu pažnju. Kada započne svoj trgovinski rat, moćnici u Briselu su ti koji će uvesti carine na američki burbon, farmerke i motore. A Komisija je ta koja može da udari američke tehnološke gigante kaznama od više milijardi dolara.

Zvaničnici EU sa manje opipljive moći, poput predsednika Saveta Antonija Košte ili šefice diplomatije, moraće da se bore za relevantnost.

– Stalno slušamo da EU nije uticajna. Ali ako nas Tramp i Putin zajednički identifikuju kao svog neprijatelja, to je verovatno zato što na kraju zaista nešto vredimo – rekao je za „Politiko“ jedan evropski diplomata.

(Politiko)

Share
Pročitaj još:
NovostiSemberija

Bijeljina: Otvoren Međunarodni sajam turizma i gastro-kulture „Bijeljina-turist“

Međunarodni sajam turizma i gastro-kulture „Bijeljina- turist“ okupio je 100 izlagača iz...

NovostiRS

Pripremiti se, pojačavaju se izrazito jaki gradonosni procesi

„Protivgradna preventiva“ Republike Srpske pozvala je danas voćare koji posjeduju protivgradne mreže...

NovostiRS

Еvo šta se zabranjuje bankama u Srpskoj: Vlada utvrdila Prijedlog zakona

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 115. sjednici, u Banjaluci, Prijedlog...

NovostiRS

Dodik komentarisao najnoviju Šmitovu odluku

ISTOČNO SARAJEVO – Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, komentarišući tvrdnju Kristijana Šmita,...