NovostiZdravlje

Novi metod operacije raka prostate povećava šanse za očuvanje erekcije

Share
Shutterstock/Peakstock
Share

Novi, precizniji metod operacije maligniteta prostate gotovo udvostručuje šanse da muškarci zadrže erektilnu funkciju i nakon hirurškog zahvata, novi su rezultati naučnih istraživanja ove procedure.

Naime, novi, precizniji metod operacije raka prostate gotovo udvostručuje šanse da muškarci zadrže erektilnu funkciju i nakon hirurškog zahvata, suprotno negativnim efektima koji nastaju posle standardnog, klasičnog hiruškog zahvata, pokazali su prvi rezultati naučnih istraživanja efekata ove procedure.

Lekari u pet bolnica u Velikoj Britaniji ocenili su da novi hirurški pristup omogućava očuvanje nerava koji prolaze kroz spoljašnji deo prostate, ključnih za normalnu erektilnu funkciju, prenosi londonski „Gardijan“.

Poznata kao „NeuroSafe“, ova procedura podrazumeva proveru uklonjenog tkiva prostate dok je operacija još u toku.

Ako se proverom ustanovi da je tumor uklonjen, spoljašnji sloj prostate kroz koji prolaze nervi koji podstiču erekciju može da ostane netaknut, čime se smanjuje rizik od nastanka erektilnih problema kod operisanih pacijenta.

„Ova nova procedura daje hirurzima povratne informacije tokom operacije i pruža osnov da se poštedi što više nerava koji muškarcima daju veću nadu u očuvanje seksualne potencije nakon hirurškog uklanjanja raka prostate“, izjavio je profesor Greg Šo, urolog konsultant u bolnici Univerzitetskog koledža u Londonu.

(Tanjug)

Share
Pročitaj još:
BIHNovostiRS

Saniran magistralni put Tuzla–Bijeljina na Banj Brdu

Nakon višemjesečnih radova, završena je sanacija oštećenog dijela magistralnog puta M18 Tuzla–Bijeljina...

NovostiSemberija

Đorđe Perić iz Bijeljine u Astani ispisao istoriju

Đorđe Perić iz Bijeljine osvojio je 79. Svjetski kup harmonike u Astani...

BIHNovosti

Od 14. septembra protest vozača na svim granicama ka EU

BANJALUKA, BEOGRAD – Vozači kamiona iz Srbije od 14. septembra počeće sa...

NovostiRS

Oglasio se Milorad Dodik

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izrazio je saučešće povodom smrti generala VRS Ratka...