BIHNovosti

Čović postavlja uslove: Prvo zakoni, pa stabilnost i evropski put

Share
Dragan Čovic
Share

Predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, oglasio se u trenutku kada su predstavnici više političkih stranaka potpisivali zajedničku platformu za mir, stabilnost i evropsku budućnost Bosne i Hercegovine, te iznio konkretne zahtjeve za rješavanje aktuelne političke krize.

Čović je pozvao partije koje su danas potpisale Platformu da naredne sedmice, kroz hitne sjednice oba doma Parlamentarne skupštine BiH, usvoje tri ključna zakona – Izborni zakon, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTV) i Zakon o Sudu BiH. Kako je naglasio, time bi, po njegovom mišljenju, bila obezbijeđena unutrašnja stabilnost zemlje i nastavak njenog evropskog puta.

„Pozivam kolege koje su danas potpisale dokument – hajde da odmah naredne sedmice zakažemo vanredne sjednice Predstavničkog doma i Doma naroda, usvojimo Izborni zakon, zakon o VSTV-u i zakon o Sudu BiH, i time riješimo pitanje stabilnosti i evropske perspektive BiH“, rekao je Čović nakon sastanka koordinacije načelnika, gradonačelnika i predsjednika županijskih vlada iz redova HDZ-a BiH, održanog u Kiseljaku.

Dodao je i da mu je dostavljen tekst Platforme koju su danas potpisale stranke iz tzv. „Trojke“, te da će dokument detaljno analizirati prije nego što iznese konačan stav HDZ-a BiH o tom pitanju.

Po njegovim riječima, usvajanjem pomenutih zakona otklonile bi se sve ključne prepreke, a politički akteri bi se potom mogli posvetiti novim projektima i strateškim inicijativama.

(MONDO)

Share
Pročitaj još:
NovostiSvijet

Ima li vanzemaljaca? Pogledajte danas objavljene fotografije koje nikada pre nisu viđene i sami zaključite!

Bilo da ih zovete NLO ili UAP (neidentifikovani anomalni fenomeni), nema sumnje...

NovostiSvijet

Planirana i razmjena zarobljenika: Tramp proglasio TRODNEVNO PRIMIRJE između Rusije i Ukrajine

Američki predsjednik Donald Tramp objavio je da je dogovoreno trodnevno primirje između...

NovostiSemberija

Bijeljina: Počinju XXV „Majske muzičke svečanosti“ – rekordnih 50 ansambala iz sedam zemalja

U Bijeljina danas počinje jubilarni XXV horski festival , koji će od...

BIHNovosti

BiH veoma osjetljiva na promjenu cijene

BiH je visoko osjetljiva na promjene cijena nafte zbog gotovo potpune zavisnosti...