EvropaNovosti

Razgovarali Putin i Makron

Share
Share

Predsjednik Rusije Vladimir Putin i francuski predsjednik Emanuel Makron razgovarali su telefonom, objavio je Kremlj.

U razgovoru sa francuskim kolegom, prvom poslije tri godine, ruski lider je primijetio da je ukrajinski sukob direktna posljedica politike zapadnih država.

– Prilikom razmatranja situacije oko Ukrajine, Vladimir Putin je podsjetio da je ukrajinski sukob direktna posljedica politike zapadnih država, koje su godinama ignorisale bezbjednosne interese Rusije, stvarale anti-rusku bazu u Ukrajini, podržavale kršenje prava stanovništva koje govori ruski jezik, a sada vode politiku prolongiranja borbenih dejstava, pružajući podršku kijevskom režimu raznim savremenim naoružanjem – navodi se u saopštenju Kremlja, a prenosi rt.rs.

Kako se dodaje, Putin je u razgovoru sa Makronom takođe istakao da dogovori o rješavanju situacije u Ukrajini moraju biti dugoročni, da treba da predviđaju otklanjanje osnovnih uzroka i da se oslanjaju na realno teritorijalno stanje na terenu.

Tema razgovora i situacija na Bliskom istoku

Šefovi država detaljno su razgovarali o situaciji na Bliskom istoku, u kontekstu iransko-izraelskog sukoba i američkih napada na iranske nuklearne objekte.

Putin i Makron su istakli odgovornost Rusije i Francuske u održavanju mira na Bliskom istoku i očuvanju režima neširenja nuklearnog oružja, saopštio je Kremlj.

Lideri su se složili da se kriza u vezi sa iranskim nuklearnim programom, kao i rješavanje drugih sporova na prostoru Bliskog istoka, moraju rješavati isključivo političko-diplomatskim sredstvima. Dogovoreno je da se nastave kontakti u cilju moguće koordinacije stavova.

(rtrs)

Share
Pročitaj još:
EvropaNovosti

Najmanje 7.000 prekoračenja od uvođenja EES sistema

Skoro 7.000 državljana zemalja van EU nije moglo da uđe u Uniju...

NovostiRS

Srpska bogatija za 23 bebe

U porodilištima širom Republike Srpske, u protekla 24 časa rođene su 23...

NovostiVrijeme

ISTORIJSKI TOPLOTNI TALAS SPRŽIĆE EVROPU „Omega blok“ zaključava vrućinu, temperature RUŠE SVE REKORDE: Evo šta nas čeka

Snažna toplotna kupola, poznata kao ‘omega blok’, donosi rekordno visoke temperature u...

NovostiSvijet

Iranski predsednik naredio ukidanje blokade interneta u zemlji

IRANSKI predsednik Masud Peskov naredio je zemlji da obnovi pristup globalnom internetu,...