BIHNovosti

Federacija: Od naredne godine obavezna kvalifikovana elektronska potvrda za prijavu poreza

Share
Share

Građani i pravna lica Federacije BiH treba da na vrijeme pokrenu postupak pribavljanja kvalifikovane elektronske potvrde, jer bez nje nakon 1. januara 2026. godine neće biti moguće podnijeti poresku prijavu putem interneta.

Od navedenog datuma, svi poreski obveznici dužni su obrazac PP-812 dostavljati Poreskoj upravi isključivo elektronskim putem, koristeći kvalifikovanu elektronsku potvrdu, saopšteno je iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH /IDDEEA/.

Iz Agencije napominju da su „Službenim novinama Federacije BiH“ objavljene izmjene i dopune Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dobit, kojima se uvodi mogućnost elektronskog podnošenja poreskih prijava.

Kvalifikovanu elektronsku potvrdu izdaju ovlaštena pravna lica poput „BH Pošta“ i kompanije „Halkom“, navodi se u saopštenju.

Potvrda koju izdaje IDDEEA je besplatna, a za njeno preuzimanje potrebno je posjetiti jedan od registracionih kancelarija ovjerioca IDDEEA, koji se nalaze u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru, Bihaću i Bijeljini.

Sve potrebne informacije dostupne su putem službene stranice www.iddeea.gov.ba.

(srna)

Share
Pročitaj još:
NovostiSvijetTržište

Cijena nafte ponovo ispod 100 dolara: Tržište se nada dogovoru SAD-a i Irana

Cijene nafte Brent i WTI ponovo padaju usljed nada o deblokadi Ormuškog...

GradoviHronikaNovosti

Uhapšen Nail Jusić, predsjedavajući Gradskog vijeća Živinice

ŽIVINICE – Nail Jusić, predsjedavajući Gradskog vijeća Živinice, uhapšen je danas, u...

BIHNovosti

Propalo još 20 firmi u BiH

SARAJEVO, BANJALUKA – Još 20 preduzeća u BiH okončalo je proteklih dana...

GradoviHronikaNovosti

Vrijeđali i napadali policiju: Uhapšene tri osobe u Doboju

DOBOJ – U Doboju su uhapšena tri lica zbog vrijeđanja i napada...