BIHNovosti

U poslednjih 30 godina ovoliko ljudi se državljanstva BiH: Situacija je vrlo ozbiljna

Share
Foto: Kolaž/Shutterstock/Pixabay
Share

Više od 100.000 osoba odreklo se državljanstva BiH od okončanja rata u toj zemlji 1995. godine pa do kraja 2025. godine, najnoviji su zabrinjavajući podaci.

Direktno kod Ministarstva civilnih poslova ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH potvrdu o brisanju iz knjige državljana do kraja prošle godine dobilo je tačno 102.308 nekadašnjih građana BiH, prenosi portal Index.hr.

Državljanstva BiH u 1996. godini, prvoj postdejtonskoj godini, odreklo se tek šest osoba, a tek od 2001. godine ta brojka se računa u hiljadama.

Tada je otpust iz državljanstva tražilo i dobilo 2.608 osoba, a onda je zabeležen nagli rast takvih zahteva koji je vrhunac dostigao 2003. godine kada je otpust zatražilo više od 9.000 osoba.

Nakon toga vlasti BiH beleže postupni pad broja zahteva pa je u 2025. godini ispis iz državljanstva zatražilo „samo“ 1.580 osoba.

Zabranjeno dvostruko državljanstvo sa svima osim s Hrvatskom i Srbijom

Zakon o državljanstvu BiH ne traži nikakva posebna obrazloženja zahteva za ispis iz knjige državljana ali striktno zabranjuje dvostruko državljanstvo osim u slučajevima kada o tome postoje zaključeni međudržavni sporazumi. Takvi su sporazumi zaključeni s Hrvatskom i Srbijom.

Podaci Ministarstva civilnih poslova ukazuju na to da je do sada najviše zahteva za otpust iz državljanstva podstaknuto željom za sticanjem državljanstava Nemačke i Austrije, zemalja koje imaju najbrojniju bosanskohercegovačku dijasporu.

Kako je Nemačka od 2024. godine prestala da traži odricanje od drugog državljanstva tako su od tada prestali da stižu zahtevi građana BiH za ispis iz knjige državljana matične zemlje.

(Telegraf.rs)

Share
Pročitaj još:
BIHNovosti

Kredit od 60 miliona evra za put prema Šćepan Polju

SARAJEVO – Ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara Edin Forto izjavio...

FudbalNovostiRS

Bijeljina: Radnik na korak do finala Kupa Srpske

LOPARE – Fudbaleri premijerligaša Radnika veoma blizu su plasmana u finale Kupa...

NovostiSvijetTržište

Pale cijene nafte, ali barel i dalje preko 110 dolara

Cijene nafte pale su na međunarodnim tržištima, dan nakon što su Sjedinjene...

NovostiRS

Milorad Dodik: Nama bi bio najbolji kandidat Draško Stanivuković

BANJALUKA – Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, istakao je da je opozicija u...