EvropaNovosti

Delegacija EU: Nastavljaju se konsultacije o imenovanju visokog predstavnika!!!

Share
EU/Shutterstock
Share

Delegacija Evropske unije i ambasade svih država članica EU u BiH oglasile su se nakon sjednice političkih direktora zemalja članica Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira u Sarajevu, koji nisu uspjeli da dođu do konsenzusa, kada je riječ o kandidatu za visokog predstavnika, iako to nije u njihovoj nadležnosti, te dodali da novi šef OHR-a treba da dolazi iz jedne od zemalja Evropske unije.

– BiH je podnijela zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji. U svjetlu ovog opredjeljenja, članice Evropske unije u okviru Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira smatraju da bi novi visoki predstavnik, u skladu s dosadašnjom praksom, trebao dolaziti iz države članice Evropske unije. Članice Evropske unije u okviru Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira u cijelosti su posvećene imenovanju nasljednika Kristijana Šmita do kraja mjeseca. Cijenimo saradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim međunarodnim partnerima u okviru Upravnog odbora, uz uvažavanje konstruktivnih razgovora vođenih tokom protekla dva dana – ističe se u saopštenju.

Dodaju da su odlučni da s njima nastave raditi i približavati stavove oko kandidata koji je, kao integrativni faktor, u mogućnosti sarađivati sa svim akterima u provedbi mandata visokog predstavnika, uključujući domaće aktere.

– Nastavljamo intenzivne konsultacije u narednim danima i spremni smo da se ponovo sastanemo s našim partnerima u okviru Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira kako bismo uskoro finalizirali proces imenovanja. EU je posvećena stabilnosti, sigurnosti i teritorijalnom integritetu BiH i njenom putu ka članstvu u EU – navodi se u saopštenju.

(rtrs)

Share
Pročitaj još:
Ex-YuNovosti

Plenković: Izvjesno je da će BiH dobiti novog visokog predstavnika

Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je danas na samitu EU – Zapadni...

NovostiRS

Minić sa predstavnicima MMF-a: Najavljeno 6,6 milijardi KM investicija

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić, zajedno sa ministrom finansija Zorom Vidović,...

NovostiRS

U ponedjeljak isplata penzija u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u ponedjeljak, 08. junna...

NovostiSrbija

Makron: „Zaista verujem u pozitivan zamah sa Srbijom“; „Vučić će napraviti pozitivne poteze i idemo dalje“

Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je danas da veruje u pozitivan zamah...