BIHNovostiRS

„Bećirevićevo bezakonje“: Cvijanović napustila sjednicu Predsjedništva BiH

Share
Share

Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović napustila je sjednicu Predsjedništva, tvrdeći da su joj prekršena ustavna prava i najavila pokretanje zaštite vitalnog interesa Republike Srpske.
Članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović napustila je današnju sjednicu Predsjedništva BiH, navodeći da su tokom rasprave o imenovanju članova Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika prekršena njena ustavna prava.

Na konferenciji za novinare nakon sjednice rekla je da je došlo do, kako je navela, „brutalnog kršenja procedura“ i preglasavanja.

„Napustila sam sjednicu s obzirom na to da je došlo do brutalnog kršenja mojih ustavnih prava. Bavili smo se pitanjima Komisije za nacionalne spomenike, došlo je do preglasavanja, što je nastavak jedne nelegalne aktivnosti“, rekla je Cvijanović.

Ona tvrdi da je postupak u vezi sa imenovanjem Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, čiji je rad regulisan Aneksom 8 Dejtonskog mirovnog sporazuma, nastavak aktivnosti koje smatra nezakonitim.

Zbog toga je, kako je navela, na samoj sjednici proglasila odluku destruktivnom po vitalni interes Republike Srpske i najavila da će zatražiti zaštitu Narodne skupštine Republike Srpske.

„Morala sam iskoristiti mehanizme koji su mi na raspolaganju, a to je da proglasim ovu odluku destruktivnom po vitalni interes Republike Srpske i da zatražim zaštitu Narodne skupštine Republike Srpske“, kazala je Cvijanović.

Dodala je da je atmosfera na sjednici bila loša i optužila predsjedavajućeg Predsjedništva BiH da nije dozvoljavao da se iznesu svi stavovi, niti da se o pojedinim pitanjima izjasne predstavnici Sekretarijata.

Cvijanović smatra da se na ovaj način otvara mogućnost da svaki budući član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske bude preglasavan o pitanjima koja se odnose na srpsku kulturnu baštinu.

„Ako je neko odlučio da mene preglasava na ovako važnom pitanju, onda je ista sudbina namijenjena i svakom budućem članu iz Republike Srpske. To znači da može biti preglasavan o svakom važnom pitanju i o srpskoj baštini“, poručila je.

Najavila je da će o ovom pitanju zatražiti izjašnjavanje Narodne skupštine Republike Srpske u skladu sa procedurom zaštite vitalnog entitetskog interesa.

(MONDO)

Share
Pročitaj još:
NovostiRS

Vlada RS: Za 12 projekata biće obezbijeđeno 17 miliona KM iz budžeta – I Bijeljina planirana

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske je na sjednici održanoj u četvrtak donijela...

BIHNovosti

IZBORI: Pored skeniranja obavezno i ručno brojanje glasova

Na predstojećim opštim izborima u BiH, nakon skeniranja glasačkih listića, biće obavezno...

NovostiRS

Novi udar na RTRS

Selektivno iznošenje činjenica i pokušaj dodvoravanja biračima u Federaciji – tako je...

NovostiRS

„Odluka Suda BiH napad na digitalni suverenitet Srpske“

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Željko Budimir rekao je da odluka Suda...