EvropaEx-YuIzdvojenoNovosti

Berlin: Lideri zemalja zapadnog Balkana potpisali tri sporazuma

Share
Share

Lideri zemalja zapadnog Balkana potpisali su danas na Samitu Berlinskog procesa tri sporazuma koji će između ostalog omogućiti slobodno kretanje s ličnima kartama u regionu.

Između ostalog biće omogućeno priznavanje visokoškolskih kvalifikacija i profesionalnih kvalifikacija za doktore medicine, stomatologe i arhitekte.

Sporazume su potpisali predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija i premijeri Srbije Ana Brnabić, Crne Gore Dritan Abazović, Albanije Edi Rama, Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski i privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti.

Sporazumi su potpisani u prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca i predsjednika Evropske komisije Ursule Fon der Lajen, kao i generalnog sekretara Savjeta za regionalnu saradnju Majlinde Bregu.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj ocijenio je da su tri sporazuma potpisana u okviru zajedničkog regionalnog tržišta ključna za ekonomsku otpornost.

Sporazumi će stupiti na snagu nakon što prođu proceduru ratifikacije u parlamentima svih šest zemalja regiona, što bi se trebalo dogoditi 2023. godine.

(Mondo)

Share
Pročitaj još:
NovostiSvijet

Islanđani odbacili pregovore o članstvu u EU

Većina građana Islanda odbacila je na referendumu prijedlog da se ponovo pokrenu...

GradoviNovosti

Vozač u Prnjavoru za dlaku izbjegao nesreću (VIDEO)

PRNjAVOR – Jako nevrijeme koje je juče, 29. avgusta pogodilo Prnjavor izazvalo...

EvropaHronikaNovosti

Žena iz BiH optužila muža za silovanje, sad joj prijeti zatvor

Na Pokrajinskom sudu u Gracu, 29-godišnja državljanka Bosne i Hercegovine pokušala je...

NovostiRS

U Petrovu obilježavanje Dana nestalih i poginulih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu

U Petrovu će danas biti obilježen Dan nestalih i poginulih u Odbrambeno-otadžbinskom...