NovostiSemberija

Bijeljina: Semberski ratari obavili zimsko oranje; Stvoreni uslovi za proljećne usjeve

Share
Pixabay
Share

Semberskim ratarima vrijeme je išlo na ruku pa su obavili zimsko oranje i time stvorili neophodne uslove za proljećne usjeve.

Popravili su kvalitet zemljišta, stvorili rezerve vlage i preduprijedili su štetočine i korove.

Brazdom dubine od 30 -35 centrimetara, uz dodavanje NPK đubriva ,ratari poboljšavaju kvalitet zemljišta i obezbjeđuju vlagu za proljećne usjeve. Sve što se zemlji da, višestruko uzvrati.

Brazda akumulira vlagu, a mrazevi unište štetočine i korove u zemljištu.

Zimska brazda ima važnu ulogu u pripremi zemljišta za sjetvu proljećnih kultura i omogućava stabilniju proizvodnju .

– Lakše za obradu u proljeće brže se zagrijava, što omogućava pravovremenu sjetvu jarih kultura doprinosi očuvanju zemljišne vlage jer zimske padavine dospijevaju u dublje slojeve zemljišta što povoljno utiče na rast i razvoj korjenovog sistema – naveo je Đorđe Glišić iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.

Vremenski uslovi bili su povoljni za zimsko oranje,ali i za rast i razvoj strnih žita. Pšenica je u fazi razvoja od dva lista do bokorenja i u dobrom je kondicionom stanju.

Poljoprivrednici u narednom periodu moraju da obrate pažnju na prisustvo poljskih miševa i voluharica,iako je manji intenzitet napada u odnosu na prethodne godine.

(rtrs)

Share
Pročitaj još:
NovostiSvijet

Iran zaprijetio Americi: Imamo odgovor ako se nastavi blokada luka

Iranske oružane snage saopštile su danas da su spremne da odgovore Sjedinjenim...

BIHHronikaNovosti

KRUŽI NOVA SMS PREVARA Ukoliko dobijete ovu poruku ODMAH je prijavite nadležnim organima

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) upozorava sve...

NovostiRS

U nedjelju sahrana majke Milorada Dodika, stigle brojne izjave saučešća

Mira Dodik, majka predsjednika SNSD-a Milorada Dodika, biće sahranjena u nedjelju, 26....

GradoviNovosti

RiTE „Ugljevik“: Požar na bageru brzo ugašen, povrijeđenih nije bilo

Na površinskom kopu „Ugljevik Istok jedan“ jutros je na bageru „libher R9150B“...