„U Bašti nade uvijek nešto cvjeta“ naziv je trećeg Sajma cvijeća u Gradskom parku u Bijeljini. Predstavilo se 20 izlagača, od kojih se mnogi porodično bave proizvodnjom cvijeća. Održana su i stručna predavanja profesora sa novosadskog Poljoprivrednog fakulteta.
Pod krošnjama stogodišnjih stabala gradskog parka u Bijeljini zašarenili su se štandovi semberskih proizvođača cvijeća.
Među njima je i Ivica Petrović iz Crnjelova koji se 25 godina bavi ovom proizvodnjom koju prilagođava zahtjevima tržišta.
Pored jednogodišnjih sezonskih biljaka kaže, mnogo se traže lišćari, posebno razne vrste javora.
– Јavor u dvorište donosi dah osvježenja i ukrašava ga, djeluje tako nezamjenljivo – rekao je Petrović.
Dugogodišnji proizvođači sezonskog cvijeća, ali i ruža svih vrsta je i porodica Ćirković.
Proizvode u tri plastenika koji imaju grijanje tokom cijele godine.
– Imamo posla tokom cijele godine, a prodaja je aktuelna od šest do osam mjeseci. Potrebno je mnogo znanja i iskustva, koje posjedujemo, pa je mnogo lakše – priča Aleksandar Ćirković iz MZ Patkovača.
Na semberskim poljima već tri godine uzgajaju se ruže iz Damaska, koje su dobile organsku sertifikaciju od kojih se pravi sok.
– Od ove godine smo odlučili da radimo i sušenu ružu, odnosno pupoljke sušene ruže koja je pogodna za pravljenje čaja i drugih napitaka ali i dekoracija u ugostiteljstvu – pojašnjava Vladimir Milićević, vlasnik Poljoprivrednog gazdinstva „Angels rose“.
Održana su i predavanja stručnjaka o unapređenju ove proizvodnje. Govorili su o tajnama sukulentnih biljaka, aromatičnom i ljekovitom bilju i značaju kompostiranja.
Iz gradskog Odjeljenja za poljoprivredu najavili su i podsticajne mjere za uzgajivače cvijeća.
– Ove godine ćemo kroz Pravilnik o podsticajima uvrstiti i ovu proizvodnju, gdje ćemo u skladu sa svojim budžetskim sredstvima pomoći rast i širenje iste – rekao je Sreten Vučković iz Odjeljenja za poljoprivredu u Gradu Bijeljina.
Tri najljepša štanda po ocjeni stručnog žirija dobila su novčane nagrade.
(rtrs)