NA GLOBALNOM TRŽIŠTU i prošle nedelje su pale cene nafte, drugi put zaredom, jer se očekuje povećanje proizvodnje od OPEK-a i SAD, iako se zbog sporog rasta najvećih svetskih ekonomija ne očekuje značajniji porast tražnje. .
Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošle sedmice za više od 3 odsto, na 75,78 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2,9 odsto, na 72,53 dolara.
Tramp želi da poveća proizvodnju
Trgovci su i dalje pod utiskom nedavnih poruka američkog predsednika Donalda Trampa da mu je cilj povećanje domaće proizvodnje, a da bi Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) trebalo da smanji cene nafte.
Redovni sastanak OPEK-a i njegovih kartelnih saveznika biće održan u ponedeljak, a navodi se da grupa planira da razgovara o Trampovim planovima da poveća proizvodnju u SAD i zauzme zajednički stav.
„OPEK će verovatno udovoljiti zahtevu SAD za povećanje proizvodnje kako bi se izbegao Trampov gnev. Takođe bi mogli da najave postepeno ukidanje dobrovoljnih ograničenja snabdevanja, ako ne od aprila, onda od druge polovine godine“, rekao je Tamaš Varga iz PVM-a. Tako bi se povećala proizvodnja, iako rast najvećih svetskih ekonomija nije mnogo impresivan, a samim tim ni rast tražnje za naftom.
Slabiji rast svetske privrede
Rast kineske privrede, najvećeg uvoznika nafte u svetu, već duže vreme je ispod očekivanja, a poslednji podaci govore da se usporava i rast američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Ekonomija evrozone je na ivici recesije i proći će neko vreme pre nego što smanjenje kamatnih stopa Evropske centralne banke počne da ima značajan uticaj na privredu.
S druge strane, cene nafte su prošle nedelje bile podržane pretnjama Vašingtona carinama na uvoz iz Kanade, Meksika i Kine. I zaista, Tramp je tokom vikenda potpisao izvršnu naredbu kojom se nameću carine od 25 odsto na robu iz Meksika i Kanade i 10 odsto na kineske proizvode. Sve tri zemlje su odmah najavile kontramere.
Analitičari smatraju da će uvođenje carina izazvati povećanje cene nafte na američkom tržištu. Posle snažnog rasta na početku godine, cene nafte su poslednjih nedelja bile pod pritiskom, izgubivši deo svojih početnih dobitaka. Tako su tokom celog januara cene nafte porasle za nešto više od 2 odsto.
(HINA)