EvropaNovosti

Električni noćni napad: Ukrajina je napala ruske elektrane i rafinerije dronovima

Share
Share

TOKOM NOĆI u petak, napadi dronova na energetsku infrastrukturu prijavljeni su u nekoliko ruskih regiona, uključujući Orelsku, Vladimirsku i Jaroslavsku oblast, javili su ruski zvaničnici i mediji. Ukrajinski dronovi pogodili su i oštetili termoelektranu u Orelu, dok su eksplozije odjekivale u blizini ključne trafostanice i rafinerije nafte u drugim oblastima, piše Kijevski nezavisni list.

Pogođena termoelektrana u Orelskoj oblasti

Tokom noći, stanovnici grada Orel prijavili su snažne eksplozije, a ruski opozicioni kanal Astra objavio je snimak nadzorne kamere koja je zabeležila trenutak napada na lokalnu termoelektranu.

Regionalni guverner Andrej Kličkov potvrdio je napad, no ustvrdio je kako je termoelektrana Orjol pogođena krhotinama presretnutih dronova, što je „uzrokovalo štetu na opremi za opskrbu električnom energijom“. Dodao je kako nije bilo požara ni žrtava te da su popravci u tijeku, a opskrba strujom „gotovo u potpunosti obnovljena“.

Riječ je o postrojenju električnog kapaciteta od najmanje 330 megavata (MW) u vlasništvu tvrtke RIR Energo, koja posluje u sklopu državne energetske korporacije Rosatom.

Mete i u Vladimiru i Jaroslavlju

Višestruke eksplozije zabilježene su i u ruskim gradovima Vladimiru i Jaroslavlju, gdje su lokalni stanovnici, prema navodima ruskih Telegram kanala, također čuli djelovanje protuzračne obrane.

Prema analizi koju je sprovela agencija Astra, napadi u Vladimiru su bili usmereni na električnu trafostanicu „Vladimir“, jedno od ključnih energetskih čvorišta u regionu. Gubernator Vladimirske oblasti, Aleksandar Avdejev, potvrdio je napad na infrastrukturni objekat u blizini grada, ne precizirajući o čemu se tačno radi.

„Neprijatelj je napao infrastrukturu u blizini grada Vladimira. Svi sistemi trenutno rade normalno. Specijalisti rade na terenu“, rekao je on. U Jaroslavlju su odjeknule eksplozije u blizini rafinerije nafte Novo-Jaroslavski.

Odgovor na ruske napade

Ovi napadi su se dogodili samo dan nakon što su ruske snage pokrenule masovni napad raketama i dronovima na energetsku infrastrukturu Ukrajine u noći 30. oktobra. Prema DTEK-u, najvećoj ukrajinskoj privatnoj energetskoj kompaniji, Rusija je potom pogodila više termoelektrana širom zemlje.

Kasnije istog dana, napadnuta je i termoelektrana Slovjansk u Donjeckoj oblasti, pri čemu su poginule dve osobe, a nekoliko drugih je ranjeno. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski nazvao je ruske napade na energetske objekte „isključivo terorom“.

(Index.hr)

Share
Pročitaj još:
BIHNovostiRS

Poskupljuje gorivo u BiH

BANjALUKA – Derivati na benzinskim pumpama širom BiH iznose u prosjeku oko...

NovostiRSSemberija

Đorđe Perić iz Bijeljine trijumfovao u Budimpešti

BUDIMPEŠTA – Petnaestogodišnji virtuoz na harmonici Đorđe Perić iz Bijeljine pobjednik je...

NovostiSemberija

Bijeljina – Dodik: Pobjeda Karana je poraz Šmita i svih koji mrze Srpsku

Predsjednik SNSD Milorad Dodik poručio je na otvaranju izborne kampanje večeras u...

GradoviNovostiSrbija

Šta to leti iznad Šapca? Žena kamerom na telefonu „uhvatila“ neobičnu mrlju na nebu: Objavljen sporan snimak

Neobična svetlost uhvaćena je sinoć kamerom mobilnog telefona na nebu u Šapcu,...