Nakon tragičnog utapanja trinaestogodišnjeg dječaka u rijeci Drini kod Bijeljine, Gorska služba spasavanja – stanica Bijeljina uputila je apel Gradu Bijeljina da razmotri mogućnost subvencionisanja besplatnog ili znatno povoljnijeg ulaza za djecu na bazene u Banji Dvorovi.
Iz ove službe navode da bi takva mjera mogla doprinijeti većoj bezbjednosti djece tokom ljetnih mjeseci, s obzirom na to da veliki broj mladih zbog nedostatka drugih sadržaja ili finansijskih razloga vrijeme provodi na rijeci Drini, gdje ne postoje uređene plaže, organizovana spasilačka služba niti adekvatni uslovi za bezbjedno kupanje.
Kako ističu, bazeni u Banja Dvorovi raspolažu uređenim prostorom, spasilačkom službom i kontrolisanim uslovima, što značajno smanjuje rizik od nesreća.
U saopštenju podsjećaju i na primjer Ugljevik, gdje je lokalna zajednica obezbijedila besplatan ulaz na gradske bazene za svu djecu, ocjenjujući da bi sličan model mogao biti primijenjen i u Bijeljini.
Prema njihovim navodima, subvencionisanje ulaza na bazene doprinijelo bi većoj bezbjednosti djece, smanjenju odlazaka na neuređena kupališta, prevenciji novih tragedija i kvalitetnijem provođenju slobodnog vremena tokom ljetnog raspusta.
Iz Gorske službe spasavanja apelovali su na nadležne institucije i rukovodstvo Grada Bijeljina da inicijativu razmotre u što kraćem roku, kako bi se preventivnim djelovanjem povećala bezbjednost najmlađih sugrađana.
(bijeljina.org)