iPhone ili Android, koji telefoni su sigurniji? Konačno smo dobili odgovor!

Da li smo konačno stavili tačku na raspravu koja je podijelila ljubitelje telefona?

Koji telefoni su sigurniji, iPhone ili Android, je tema o kojem se često raspravlja – kako uživo, tako i na brojnim forumima koji okupljaju entuzijaste. Želeći da stavi tačku na ovu raspravu, novinar Ernestas Napris, koji piše za Cybernews, sproveo je eksperiment, a rezultati do kojih je došao su veoma interesantni.

Eksperiment je izgledao ovako: Napris je jedan iPhone i jedan Android telefon vratio na fabrička podešavanja, a zatim instalirao 100 najpopularnijih aplikacija sa App Store i Google Play prodavnica. Nakon toga je ostavio telefone da „miruju“ i pomno pratio koje će sve servere telefoni kontaktirati dok nisu u upotrebi.

Tokom narednih pet dana, Napris je pratio „svaku odlaznu konekciju koju je iPhone uspostavio sa eksternim serverima“. Prema dobijenim rezultatima, Apple uređaj je u prosjeku slao čak 3.308 upita na dan, znatno više od 2.323 upita koje je slao neaktivni Android.

Međutim, iako je broj konekcija koje je uspostavio iPhone bio veći, Cybernews je dao sljedeći zaključak: „U poređenju sa eksperimentom sa Android-om, broj upita iPhone-a ka neprijateljskim zemljama je mali“.

Ispostavilo se da je 60% odlaznih zahtijeva koje je uputio iPhone poslato Apple-u kao dio standardnih operativnih procedure, dok je samo 24% zahtijeva koje uputio Android bilo usmjereno ka Google-u. Na primer, dok je iPhone u prosjeku jednom dnevno kontaktirao ruski server koji pripada kineskoj kompaniji Alibaba, Android uređaj je „pingovao“ server u Rusiji 13 puta češće. Takođe, dok iPhone nije kontaktirao kineske servere, Android telefon je to činio u proseku pet puta dnevno.

Ističe se i da je iPhone kontaktirao servere društvenih mreža mnogo ređe nego Android. Apple uređaj je kontaktirao Facebook, TikTok i Snapchat ukupno 156 puta na dan, dok je Android to činio preko 1.000 puta.

Naprisov zaključak je da iPhone kontaktira manje sumnjivih servera nego što je to slučaj sa Android-om, te da strane vlade imaju teži posao ukoliko žele da pristupe podacima korisnika Apple uređaja. „Ako vaši podaci završe na serveru u Rusuji, postoji rizik da im pristupe vlasti ili čak komercijalne organizacije koje se ne pridržavaju zakona o zaštiti podataka i privatnosti“, piše Cybernews.