BIHNovostiPrivreda

Jabuka iznevjerila Posavinu, prinos veoma loš

Share
Share

U oktobru je završena berba jabuka na području Posavskog kantona, a proizvođači se, nažalost nemaju čime pohvaliti.

Kako je javila savjetodavna služba Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva PK, prinos u proizvodnji jabuka ove godine je izuzetno loš.

Naime, svjedoci smo teške proizvodne godine, kako u ratarstvu, tako i u voćarstvu.

„Izrazito sušna godina, kao i mraz u proljeće imali su negativan učinak na prinos i kvalitetu samih plodova. Od jabuka što je rodilo, 50 posto je otpalo sa stabla. Prinosi za sorte Granny Smith, Idared i Zlatni Delicious su bili 8-15 tona po hektaru, dok su se prinosi za sorte Crveni Delicious i Gala kretali 2-6 t/ha“, saopšeno je, prenosi Agroklub.

Podsjetimo, i na nivou EU, prognoze su pokazivale da će rod jabuke u 2024. pasti znatno ispod prosjeka za prethodne tri godine.

Share
Pročitaj još:
NovostiZanimljivosti

Da li znate koliki je kapacitet memorije ljudskog mozga? Ruski istraživač tvrdi da je izračunao

Ljudski mozak je sposoban da skladišti količine informacija uporedive sa sadržajem 20.000...

NovostiRS

Dodik: Blanuša iznio mnoge stvari u koje nije upućen – PIK „Mladen Stojanović“ privatizovan za vrijeme vlasti SDS i PDP

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je lider SDS-a Branko Blanuša...

Ex-YuHronikaNovosti

U rijeci Savi pronađena tijela dva strana državljana

U rijeci Savi u Hrvatskoj pronađena su tijela dvojice nestalih stranih državljana,...

NovostiSemberija

Bijeljina: Savska regata 25. i 26. jula, objavljen program manifestacije

Ovogodišnja Savska regata biće održana 25. i 26. jula, a objavljen je...