EvropaIzdvojenoNovosti

Njemačke tajne službe traže radnike – Oglasi i u javnom prevozu

Share
Share

Njemačke tajne službe oglase kojima traže IT radnike, naučnike i druge saradnike obajvljuju i u javnom prevozu, fitnes klubovima i drugim sličnim mjestima u nadi da će tako doći do najjboljih kandidata, piše Dojče vele.

Metro nije samo sredstvo javnog prevoza već i mjesto neobičnih ponuda za posao. “U tajnosti činiti dobro” – slogan je kojim Savezna ustanova za zaštitu ustavnog poretka (tajna služba) vrbuje suradnike, a slično zvuči i poruka Savezne kriminalističke službe -“Činiti pravu stvar”.

U potrazi za saradnicima u berlinskoj podzemnoj željeznici mogu se vidjeti i oglasi Ministarstva spoljih poslova.

I ono traži IT stručnjake uz poziv “Diplomatija i digitalno – Vaša IT karijera u Ministarstvu spoljnih poslova”.
Njemačke tajne službe za inostranstvo imaju više od 30 praznih radnih mjesta, od čega je oko polovina za kompjuterske stručnjake. A savezna policija bi ove godine trebalo da zaposli 2.150 ljudi. Da bi se našlo dovoljno ljudi za popunjavanje svih pozicijia, kriterijimi su sniženi, navodi Dojče vele.

Dopušteno je više pravopisnih grešaka nego ranije, a kod testiranja tjelesne spremnosti izbačeni su skokovi u dalj i sklekovi, a uvedeno trčanje štafete.

Gotovo sve državne i javne ustanove, a ne samo policija, traže IT stručnjake. I to ne samo za borbu protiv sajber kriminala i internet bezbednost nego i za društvene mreže i medije, kaže za DW kriminolog na Visokoj policijskoj školi pokrajine Brandenburg Tomas-Gabrijel Ridiger.

-Naći odgovarajuce ljude za nepopunjena radna mjesta je velik izazov i na saveznom i na pokrajinskom nivou – kaže Ridiger, koji nedostatak stručnjaka u IT oblsti objašnjava činjenicom da je njemačko društvo prekasno počelo da se pilagođava digitalizaciji.

Izvor: Tanjug/srpskainfo

Share
Pročitaj još:
NovostiRS

ŠKOLE U SRPSKOJ U PROBLEMU Traže 587 prosvjetnih radnika, matematiku i fiziku možda će predavati i apsolventi

Uoči samog početka nove školske godine, škole širom Srpske našle su se...

NovostiSemberija

Savić: U petak sastanak u Vladi o problemu nedostatka mjesta u vrtiću „Čika Jova Zmaj“

Predsjednik bijeljinskog odbora SNSD-a Bojan Savić najavio je da će na sastanku...

NovostiRS

Sjednica Predsjedništva BORS-a o pravima boraca

Predsjedništvo Boračke organizacije Republike Srpske razmatraće danas na sjednici u Banjaluci aktuelnu...

FudbalNovosti

NEĆETE VEROVATI ŠTA SE DESILO U PARTIZANU! Rasim LJajić otkrio jezivu istinu o klubu – OVO su krili od svih!

U Partizanu odbrojavaju dane do revanš-meča poslednje runde kvalifikacija za Ligu konferencija...