EkonomijaNovostiPrivreda

PROJEKAT ODSUMPORAVANJA RiTE “UGLJEVIK” Tek rekonstruisani elektrofilteri u kvaru! Ima li krivca?

Share
Foto: Slađana Radovanović/RAS Srbija
Share

Tek rekonstruisani elektrofilteri u RiTE “Ugljevik” su u kvaru zbog čega je u pitanje doveden cijeli projekat odsumporavanja, koji je koštao oko 160 miliona konvertibilnih maraka.

Projekt menadžer za izgradnju postrojenja ODG TE Zoran Malović prošle sedmice je poslao dokument nadležnima pod nazivom “Negativan uticaj visoke koncentracije čvrstih čestica u dimnim gasovima na rad i životni vijek ODG postrojenja – problem lošeg rada elektrofiltera Termoelektrane”.

Za efikasan rad sistema ODG neophodno je da koncentracija čvrstih čestica bude ispod 50 mg/Nm3, a u pojedinim danima u januaru iznosila je dva, pa i tri puta više. Čak je 12. februara zabilježen akcident.

Sindikat

Sindikalna organizacija RiTE “Ugljevik” je zatražila obrazloženje od nadležnih.

– Izražavamo zabrinutost u vezi sa problemima u radu rekonstruisanog, gotovo novog elektrofilterskog postrojenja RiTE Ugljevik. Naime, rekonstrukcija elektrofiltera bila je uslov za izgradnju postrojenja sistema za odsumporavanje dimnih gasova. Nevolja je u tome što novi elektrofilteri ne zadovoljavaju propisane uslove, tj. koncentracija čvrstih čestica je daleko iznad projektovane – navode u ovoj sindikalnoj organizaciji pozivajući se na izvještaj projekt menadžera.

Upravo je cilj projekta odsumporavanja u ovoj RiTE ispunjavanje evropskih ekoloških standarda i stabilnu proizvodnju struje u budućnosti.

– To je najveća investicija u ovom dijelu RS u posljednjih 30 i više godina, a proces odsumporavanja je bio najveći i najsloženiji problem sa kojim se Termoelektrana suočavala. Ovim pogonom je njen radni vijek produžen najmanje do 2035. godine, što doprinosi i poboljšanju kvaliteta života stanovništa ovog kraja – rekao je ministar energetike RS Petar Đokić početkom decembra prošle godine, kada je postrojenje za odsumporavanje pušteno u probni rad.

Garancija

Međutim, u danima koji su uslijedili pokazalo se da projekat nije urađen kako treba.

– Potrebno je preduzeti neophodne mjere na novim elektrofilterima, rekonstruisanim 2017. godine, kako bi se smanjio sadržaj čvrstih čestica na ulazu u ODG vrijednosti ispod one definisane u ZP. Sve što je obrazloženo imaće trenutno, ali i u budućnosti veliki negativni uticaj na ODG postrojenje, koje nije projektovano za tako visoku koncentraciju pepela – obrazlaže Malović.

Uglavnom, postoji mogućnost, po njemu, da se kvar kratkoročno popravi pod garancijom, a dugoročno u toku redovnog remonta u septembru.

U Sindikalnoj organizaciji RiTE “Ugljevik” traže da se utvrdi odgovornost za učinjene propuste, napominjući da je samo rekonstrukcija elektrofilterskog postrojenja koštala oko 20 miliona KM.

Popravak

Milan Tasovac, izvršni direktor za poslove proizvodnje električne energije i razvoja elektrane u RiTE “Ugljevik”, za Srpskainfo potvrđuje da je u kvaru jedan dio elektrofiltera.

– To će uskoro da bude otklonjeno i moći će da se dokaže kapacitet odsumporavanja – kaže Tasovac.

Navodi da je već održano nekoliko sastanaka i da se izvođači radova iz Srbije, koji su i bili angažovani u okviru projekta, očekuju do 8. marta.

– Sve je to pod garancijskim rokom. To će da poprave oni koji su to radili. Dakle, priču oko ovoga iz sindikata preuveličavaju – tvrdi Tasovac.

“Problem u projektovanju”

Direktor RiTE “Ugljevik” Čedomir Stojanović kaže za Srpskainfo da je upoznat sa ovim problemom. Uvjeren je da će kvar biti otklonjen i da će dobiti garancije za projekat postrojenja za odsumporavanje.

Foto: srpskainfo/Dir. Čedo Stojanović

– Kod nas su prije nekoliko dana bili predstavnici firme koji su to radili. Verujem da ćemo dugoročni problem riješiti u toku redovnog remonta u septembru – kaže Stojanović.

Dodaje da je očigledno bio problem u projektovanju, ali kaže da ne bi nikoga lično prozivao, jer je to rađeno za vrijeme prethodne uprave.

Najveći proizvođač i zagađivač

RiTE “Ugljevik” je najveći proizvođač električne energije u Republici Srpskoj, ali i najveći emiter sumpornih oksida u Evropi. Emisija čvrstih čestica doseže i do 1.000 mg po kubnom metru, a projektom odsumporavanja trebalo je da bude smanjena ispod 50 mg.

Za ovaj posao Vlada Japana je još 2009. godine odobrila kredit, ali je ugovor sa izvođačima radova potpisan tek u julu 2016. godine. Izvođač je bio konzorcijum dvije firme iz Japana i Slovenije, dok su podizvođači uglavnom bili iz regiona.

Izvor: srpskainfo

Share
Pročitaj još:
NovostiSrbija

VUČIĆ: Potpisao sam saglasnost za služenje obaveznog vojnog roka u trajanju od 75 dana

PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvao je svečanosti povodom promocije najmlađih oficira...

EvropaNovosti

Šta kažu Nemci: Da li su električni automobili i dalje popularni?

U Nemačkoj je prošle godine registrovano nešto više potpuno električnih automobila od...

NovostiRS

Patrijarh Porfirije: Kad budemo bolji, biće sve bolje

DRVAR – Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije istakao je danas u drevnom...

NovostiRSVrijeme

Јahorina osvanula prekrivena prvim snijegom (FOTO)

Olimpijska planina Јahorina ovog 14. septembarskog jutra osvanula je prekrivena prvim snijegom....