BIHNovostiRSSrbija

Sutra otvaranje mosta u Karakaju za teretni saobraćaj

Share
Zvornik - most na graničnom prelazu Karakaj Foto: SRNA
Share

Most preko Drine na graničnom prelazu Karakaj, koji spaja BiH i Republiku Srpsku sa Srbijom, sutra će biti otvoren za teretni saobraćaj.

Otvaranje mosta u Karakaju predviđeno je u 6.00 časova.

U vrijeme izvođenja radova saobraćaj se preko ovog mosta odvijao naizmjenično za vozila nosivosti do pet tona.

Most je zbog oštećenja na pojedinim dijelovima zatvoren za teretni saobraćaj 8. aprila prošle godine i nakon rekonstrukcije, koja je trajala nešto manje od 20 mjeseci, biće ponovo u funkciji za sva vozila, uključujući autobuse i kamione.

Kako je najavljeno, most u Šepku preko Drine, koji spaja BiH i Republiku Srpsku sa Srbijom, biće zatvoren za teretni saobraćaj od 2. decembra zbog rekonstrukcije.

Saobraćaj preko mosta u Šepku bio je privremeno redukovan za kamione od 10. decembra prošle godine, odnosno kamioni su mogli prelaziti preko ovog mosta od 9.00 do 13.00 časova i od 22.00 do 6.00 časova.

Radove na mostu preko Drine, koji lokalno povezuje Mali Zvornik i Zvornik, izvodila je beogradska građevinska kompanija „Loteks grupa“.

Prema izvođaču radova, sanacija mosta Karakaj uključivala je niz važnih radova kako bi se obezbijedila njegova stabilnost i bezbjednost, a prvenstveno se odnosila na ojačavanje stubova mosta do vrha naglavne grede, čime su dodatno ojačani nosivi stubovi i poboljšana njihova otpornost na dinamičke uticaje usljed teškog saobraćajnog opterećenja.

Radovi su se, između ostalog, odnosili i na rušenje postojećih i izradu novih širih pješačkih staza i ivičnih vijenaca, kako bi se obezbijedila sigurnost pješaka, te izradu nove kolovozne konstrukcije mosta, koja je projektovana da izdrži savremena opterećenja i da bude dugotrajnija.

Zamijenjena je stara ograda mosta novom, čime je pružena bolja zaštita i bezbjednost za sve korisnike mosta, a postavljen je i novi sistem uličnih svjetiljki koji će poboljšati vidljivost i bezbjednost i vozača i pješaka tokom noći.

Ukupna dužina mosta iznosi 322 metra, a širina 10,6 metara. Most je izgrađen 1972. godine i do sada na njemu nije bilo nikakve rekonstrukcije ni sanacije.

Radove na rekonstrukciji mosta obišli su 6. septembra 2024. godine predsjednici Republike Srpske i Srbije, Milorad Dodik i Aleksandar Vučić.

Vučić je tada izjavio da će rekonstrukcija mosta u Karakaju koštati oko četiri miliona evra, a Dodik da će cijeli projekat finansirati Srbija.

(Srna/rtrs)

Share
Pročitaj još:
NovostiRS

Presretači, radari i paprene kazne nisu umanjili broj nesreća u RS

Paprene kazne te silni radari i presretači nisu umanjili broj saobraćajnih nesreća...

NovostiSvijet

Barel nafte prvi put od 2. marta ispod 76 dolara

Cijena sirove „brent“ nafte prvi put je ispod 76 dolara od 2....

NovostiSrbija

POČINJE BORBA ZA INDEKS: Od danas se polažu prijemni ispiti na univerzitetima u Srbiji – Ovo je sve što morate da znate

PRIJEMNI ispiti za novu generaciju studenata na Univerzitetu u Beogradu i Univerzitetu...

BIHNovosti

Dodik: Bakire, nejak si ti za mene

Bakire, zovu me ljudi i kažu da si ostario i posenilio. Da...