NovostiSvijet

Tramp: SAD preuzimaju kontrolu nad Ormuskim moreuzom, Iran nema ništa

Share
Foto: AI/ilustracija
Share

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da Sjedinjene Američke Države „preuzimaju“ kontrolu nad Ormuskim moreuzom, nakon što je Iran saopštio da je prolaz kroz taj strateški važan plovni put zatvoren zbog, kako je naveo Teheran, neprijateljskih aktivnosti SAD.

– Mi preuzimamo moreuz. Oni nemaju ništa – rekao je Tramp u telefonskom uključenju u emisiju „Foks end frends“ na televiziji Foks njuz.

Američki predsjednik je ocijenio da je Vašington trebalo da se suoči sa „iranskom prijetnjom prije 47 godina“. Tramp je naveo i da su iranski lideri tokom pregovora sa SAD prethodno imali sastanak koji je trajao 11 sati i da je, prema njegovim riječima, „sve bilo dogovoreno“, ali da je Teheran kasnije počeo da zahtjeva izmjene.

– Sve je bilo dogovoreno, a onda su počeli da traže promjene – rekao je Tramp.

Govoreći o sukobu sa Iranom, američki predsjednik je rekao da Iran „dobija udarce“ u ratu sa SAD i tvrdio da su iranska mornarica, vazduhoplovstvo i raketne sposobnosti gotovo uništeni. On je naveo i da su u sukobu stradali „pojedini iranski lideri“.

Tramp je tokom vikenda rekao da je prekid vatre sa Iranom „završen“, dok su SAD nastavile vazdušne udare na iranske ciljeve. Iranska uprava za Persijski zaliv i Ormuski moreuz saopštila je ranije danas da je prolaz kroz Ormuski moreuz privremeno zatvoren, navodeći kao razlog, kako je rečeno, „nedavne neprijateljske aktivnosti američkih snaga“.

– Zbog nedavnih neprijateljskih aktivnosti američkih snaga, prolazak kroz Ormuski moreuz trenutno nije izvodljiv. Čim se stabilnost i mir ponovo uspostave, svi zahtjevi biće razmotreni u skladu sa predviđenim rasporedom, a proces izdavanja dozvola biće nastavljen – navodi se u saopštenju na platformi Iks.

Napominje se da je jedini način za dobijanje dozvole za prolazak putem njihove zvanične internet platforme i pozvala korisnike da prate najnovija obavještenja.

(TANЈUG)

Share
Pročitaj još:
GradoviHronikaNovosti

Načelnik Pala zna da objekat i obezbjeđenje u „Enigmi“ radi nelegalno, ali nije nadležan

Načelnik opštine Pale Dejan Kojić rekao je da je upoznat sa činjenicom...

EvropaNovosti

Tačne adrese u EU:“Nemačka baza za proizvodnju oružja za UKR“

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu...

EvropaHronikaNovosti

(VIDEO) DRAMA NA JADRANU Automobil završio u moru, objavljen dramatičan snimak spasavanja

Prava drama odigrala se juče ujutro (12. jul) u Trstu kada je...

NovostiRS

Suđenje u aferi ”Korona ugovori”: Sud traži fotografije iz istrage

Na nastavku suđenja Branislavu Zeljkoviću i ostalima u predmetu ”Korona ugovori” sud...