Kompjuterski model koji je korišćen u projektu dizajniran je tako da može da skenira više od 100 miliona hemijskih komponenti
Sve je više virusa i bakterija koji su otporni na antibiotike, a najviše zbog neodgovornog uzimanja lekova, i lečenja bez asistencije stručnjaka. Jedan model mašinskog učenja bi to mogao da promeni, budući da je već identifikovao snažan lek koji uništava mnoge od bakterija koje su otporne na obične antibiotike.
Novi lek je identifikovala grupa eksperata Masačusetskog tehnološkog institute (MIT), a tokom laboratorijskih testiranja se pokazalo da antibiotik ubija mnoge od bakterija koje izazivaju neke od najozbiljnijih bolesti na svetu, uključujući i neke od lanaca koji su otporni na sve poznate antibiotike.
Kompjuterski model koji je korišćen u projektu dizajniran je tako da može da skenira više od 100 miliona hemijskih komponenti, i to za samo nekoliko dana, te sa spiska izabere antibiotik koji se razlikuje od postojećih, zahvaljujući čemu može da uništava i one bakterije koje su u međuvremenu postale otporne.
Eksperti tvrde da se radi o veoma moćnom antibiotiku, a tokom istraživanja je otkriveno još nekoliko kandidata koji obećavaju i koji će uskoro biti testiran.
Mašinsko učenje zaslužno za ovaj uspeh korak je u budućnost, te brža istraživanja, budući da je ovakav način analiziranja različitih hemijskih sastojaka daleko efikasniji od tradicionalnih istraživanja, pa kraće traje i manje košta.
Izvor: Telegraf.rs/PC Press