NovostiRS

MUP Srpske upozorava: Ne davati novac prosjacima zbog rizika trgovinom ljudima

Share
Foto: Bljesak.info / Ilustracija
Share

Prosjačenje na području Banjaluke evidentno je tokom cijele godine, ali je najizraženije u ljetnom periodu, dok je više od polovine počinilaca ovog prekršaja romske nacionalnosti, navode iz Policijske uprave u tom gradu.

Za prva četiri mjeseca ove godine evidentirano je 36 prekršaja prosjačenja, odnosno za oko 63 odsto više nego u istom periodu lani kada ih je bilo 22.

Iz policije su istakli da je to povećanje rezultat rada policijskih službenika na sprečavanju prosjačenja.

Godišnji podaci i struktura počinilaca

Pojašnjeno je da je lani na području u nadležnosti Policijske uprave Banjaluka zabilježeno 120 prekršaja prosjačenja, te da je više od polovine počinilaca romske nacionalnosti, ali da ih ima i iz reda ostalih građana.

Kada je riječ o starosnoj strukturi, više je sankcionisanih punoljetnih lica koja uglavnom imaju prijavljeno prebivalište na području drugih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj ili FBiH.

Policija, prilikom zatekanja maloljetnog lica u prosjačenju, utvrđuje ko je staratelj ili roditelj, obavještava Centar za socijalni rad i podnosi zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka u slučaju da je maloljetnik prekršajno odgovoran, odnosno ako ima više od 14 godina.

Apel građanima
Iz policije su podsjetili građane da ne daju novac licima koja prosjače, jer na taj način i sami učestvuju u održavanju ovog neprihvatljivog i zakonom kažnjivog ponašanja, iza kojeg se često krije lanac trgovine ljudima.

Apelovali su da građani, ukoliko uoče prosjačenje posebno uz prisustvo djece, odmah prijave pozivom na 122.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske svake godine sprovodi preventivne aktivnosti čiji je cilj jačanje svijesti građana o pravima djece, te o rizicima i posljedicama prosjačenja.

Takođe, policija planski sprovodi aktivnosti sa akcentom na evidentiranje i sankcionisanje izvršilaca ovih prekršaja.

Zakonom o javnom redu i miru propisane su kazne za prosjačenje od 200 do 800 KM, dok je kazna od 400 do 1.200 KM predviđena za one koji prisiljavaju ili navode na prosjačenje maloljetno, duševno bolesno ili lice zaostalog duševnog razvoja.

(GS)

Share
Pročitaj još:
NovostiRS

Radovi na autoputu Bijeljina – Rača odvijaju se punim intenzitetom, mašine ne staju ni vikendom

Izgradnja dionice autoputa Bijeljina – Rača, duge oko 20 kilometara, odvija se...

Ex-YuNovosti

Hitno upozorenje turistima: „Otrovne meduze na hrvatskoj obali“

Austrijski medij Kronen Cajtung objavio je upozorenje za sve turiste koji planiraju...

NovostiRS

Zabrinjavajući trend u Srpskoj: Sve više djece u raljama predatora

Sve više djece je u raljama predatora, a na to ukazuju podaci...

NovostiRS

Kovačević poručio SDA: To što ste posijali sa Šmitom, sada ćete da žanjete sami, u zemlji bez vladavine prava

Za licemjere iz SDA je vladavina prava očigledno to da, suprotno Ustavu...