MagazinZdravlje

Med kao zamena za šećer: Kako ga koristiti u svakodnevnom kuvanju?

Share
Foto: Shutterstock/ZeiMomArt
Share

U vremenu kada se sve veća pažnja posvećuje zdravijem načinu ishrane, med postaje sve popularnija zamena za rafinisani beli šećer.

Med, osim što je prirodan zaslađivač, sadrži i brojne korisne nutrijente, a svojim specifičnim ukusom obogaćuje slatka i slana jela. Ipak, upotreba meda u kuvanju zahteva određeno prilagođavanje, jer se ne ponaša isto kao kristal šećer.

Zašto izabrati med?

Med je prirodni proizvod koji sadrži enzime, antioksidanse i minerale poput gvožđa, kalcijuma i kalijuma. Iako i dalje sadrži šećere (najviše fruktozu i glukozu), organizam ga lakše prerađuje, posebno ako je u pitanju sirov, nepasterizovan med. Njegov glikemijski indeks je niži od onog koji ima beli šećer, što znači da sporije podiže nivo šećera u krvi.

Zamena šećera medom nije jednostavno 1:1, jer je med slađi i tečniji od šećera. Prilikom zamene u receptima, preporučuje se sledeće:

  • na 1 šolju šećera koristi se otprilike ¾ šolje meda
  • pošto je med tečan, potrebno je smanjiti količinu drugih tečnosti u receptu za oko ¼ šolje
  • ako se peče, temperatura rerne treba da bude niža za oko 10°C, jer se med brže karamelizuje i može da zagori.

Upotreba meda u raznim jelima

1. Pečenje kolača i keksića

Med se odlično uklapa u recepte za biskvite, mafine i razne keksiće. On daje blagu karamelizovanu notu i čini testo mekšim. Važno je napomenuti da se med ne ponaša isto kao šećer u receptima gde je potrebna kristalna struktura (npr. puslice ili šećerna glazura), pa u tim slučajevima nije idealna zamena.

2. Domaći sladoledi i napici

U frapeima, smutijima i domaćim sladoledima med je odlična zamena. Lako se rastvara i ne ostavlja kristale, a osvežavajućim napicima daje prirodnu slatkoću.

3. Marinade i sosevi

Med se često koristi u marinadama za meso, posebno onim za piletinu i svinjetinu, jer daje sjajnu glazuru i blagu slatkoću koja se lepo kombinuje sa sojinim sosom, senfom ili limunovim sokom. Takođe, dobro se ponaša u dresinzima za salate, gde menja šećer i dodaje dubinu ukusu.

4. Hleb i peciva

Kod pripreme hleba sa kvascem, med može poslužiti kao hrana za kvasac, čime se pospešuje fermentacija. U slatkim pecivima, poput kiflica i pletenica, med obogaćuje aromu i doprinosi zlatnoj boji kore.

Kada izbegavati upotrebu meda?

Med se ne preporučuje za termičku obradu na visokim temperaturama, jer tada može izgubiti neka korisna svojstva. Takođe, med ne bi trebalo davati deci mlađoj od godinu dana zbog mogućeg prisustva bakterije Clostridium botulinum.

Savet za kraj

Kada se koristi kao zamena za šećer, najbolje je birati kvalitetan, sirov med sa lokalnih pčelinjaka. Tamnije vrste, poput bagremovog ili livadskog meda, imaju izraženiju aromu i bolje se slažu sa jelima intenzivnijeg ukusa. Svetlije vrste su blaže i pogodnije za poslastice.

Med nije samo prirodni zaslađivač – on je i sastojak koji unosi toplinu, aromu i zdraviju notu u svako jelo. Pravilnim korišćenjem, može postati nezamenljiv deo svakodnevne kuhinje.

(Danas.rs)

Share
Pročitaj još:
Magazin

Horoskop za petak 13. jun 2025

SAZNAJTE šta vas u petak 13. juna očekuje na poslu, u ljubavi,...

Magazin

Danas obilježavamo Svetog apostola Jermu

Sveti Hermes (poznatiji kao Jerma ili Erma) je bio jedan od sedamdeset...

MagazinZanimljivosti

Tesla je precizno predvideo šta će nam se dogoditi do 2035. godine: Naježićete se od onoga što nas čeka

Zapanjujuće koliko su mu predviđanja tačna Nikola Tesla, jedan od najvećih umova...

MagazinZdravlje

Svako jutro na prazan stomak pila jabukovo sirće, nije ni slutila šta će joj se desiti nakon 30 dana

Jabukovo sirće je najbolje konzumirati ujutru na prazan stomak, pola sata pre...